Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Na jubileusz traktatu – sejmik przyjął rezolucję

Na wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni przegłosowali rezolucję z okazji 30-lecia polsko-niemieckiego traktatu dobrosąsiedzkiego. Podkreślili w nim rolę współpracy województwa z landem Nadrenia-Palatynat oraz sytuację mniejszości niemieckiej.

 

„Z perspektywy mieszkańców województwa opolskiego pozytywnie oceniamy i cieszymy się z intensywności kontaktów politycznych, gospodarczych, jak i społecznych pomiędzy Polską a Niemcami na przestrzeni ostatnich 30 lat” – czytamy w rezolucji, która została podjęta nie tylko w 30. rocznicę podpisania traktatu dobrosąsiedzkiego, ale także z okazji 20-lecia współpracy województwa z Nadrenią-Palatynatem. – Termin przyjęcia rezolucji nie jest przypadkowy, ponieważ w tych dniach mieliśmy gościć partnerów z Niemiec. Niestety, ze względu na niedzielne wybory do Bundestagu, a także ogrom pracy związanej z niedawnymi powodziami wizyta została odwołana – mówi Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, i dodaje, że ważnym sygnałem jest, iż wszystkie kluby pozytywnie zaopiniowały projekt rezolucji.

W rezolucji radni odnieśli się także do sytuacji mniejszości niemieckiej i Polaków w Niemczech: „Sejmik Województwa Opolskiego apeluje o rzetelną realizację przez rządy obu krajów zapisów polsko-niemieckiego okrągłego stołu z 12 czerwca 2011 r. w sprawie wspierania niemieckiej mniejszości w Polsce i Polaków oraz obywateli niemieckich polskiego
pochodzenia w Niemczech. Apelujemy również o to, aby zapisów Traktatu nie oceniać i analizować jedynie z perspektywy Warszawy i Berlina, ale przede wszystkim z poziomu regionów polskich i ich współpracy z niemieckimi landami, z poziomu samorządów i lokalnych społeczności”.

ru

Show More