Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Miasto moje najdroższe

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
Ben Muthofer urodził się w Opolu w 1937 r. Foto: Galeria Sztuki Współczesnej
Ben Muthofer urodził się w Opolu w 1937 r.
Foto: Galeria Sztuki Współczesnej

Opuszczając rodzinne Opole w styczniu 1945 roku, Ben Muthofer nie sądził, że oto wyjeżdża z domu na zawsze. Na Śląsk wrócił już jako znany artysta. Od 25 maja w Galerii Sztuki Współczesnej będzie można oglądać rzeźby, obrazy i grafiki Bena Muthofera. Zgromadzone na wystawie dzieła artysta zamierza przekazać w darze miastu po zakończeniu ekspozycji.

 

Ben Muthofer urodził się w 1937 roku w Opolu jako Norbert Moziolek. Jako ośmioletni chłopiec wraz z rodziną był zmuszony opuścić miasto. W jednym z wywiadów tak wspomina ten okres: „Sama ucieczka odbywała się stale w towarzystwie nisko latających samolotów i bombardowań. Właściwie przez cały kwartał nie zdejmowaliśmy z siebie naszych rzeczy, bo dzień równał się nocy, bo stale były bombardowania, bo uciekając na piechotę, zawsze trzeba było być blisko lasu, który dawał ochronę przed samolotami” – mówił Ben Muthofer.

 

Związek ze Śląskiem

 

Mimo że artysta całe swoje dorosłe życie spędził w Niemczech (Ingolstadt) i Stanach Zjednoczonych, nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. „Dla mnie związek ze Śląskiem jest – im człowiek jest starszy, tym silniej to odczuwa, czy się tego chce czy nie. (…) Koledzy pytają, czemu przekazujesz darowiznę do Polski. A ja mówię: A dokąd mam ją przekazać? Kto na to zasługuje? (…) Dlaczego ja to robię? Bo tutaj jest moje rodzinne miasto, które jest mi droższe niż każde inne” – mówił artysta. Na kolekcję, którą Ben Muthofer zamierza podarować miastu, składają się przede wszystkim rzeźby. Pomimo odbytych studiów malarskich jest on bowiem przede wszystkim autorem prac rzeźbiarskich, wpisujących się w nurt sztuki konkretnej, często wielkoformatowych geometrycznych kompozycji. Wiele z prac Muthofera eksponowanych jest w przestrzeniach publicznych w Monachium, Ingolstadt, Mannheim, Regensburgu. Jego prace znajdują się także w licznych muzeach sztuki, m.in. Museo d’Arte Moderna we Florencji, Museum für Konkrete Kunst w Ingolstadt, Kunsthalle w Mannheim, Bayerische Staatsgemäldesammlungen w Monachium, ale także w polskim Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Życiowe podsumowanie

 

Wystawa twórczości Bena Muthofera w Opolu jest istotna nie tylko ze względów artystycznych. Ma ona bardzo ważny kontekst lokalny, wynikający z poszukiwań tożsamości mieszkańców Europy Środkowej w świecie naznaczonym dramatem II wojny światowej. Wystawa Bena Muthofera w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu ma charakter retrospektywny, prezentowane są na niej rzeźby, obrazy i grafiki powstałe na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Wystawa będzie czynna do 26 czerwca. Wernisaż 25 maja rozpocznie się o godz. 18.00, weźmie w nim udział również sam artysta.

 

Anna Durecka

Show More