Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pamięc o historii (wideo)

W imieniu klubu radnych Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu wystapili Marcin Gambiec (z lewej) i Jan Damboń.
Foto: Rudolf Urban

Rok 2018 to zarówno 100. rocznica zakończenia I wojny światowej jak i 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków w Niemczech. Radni Miasta Opola z klubu Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu wystosowali dziś zapytanie do Prezydenta Miasta, jak zamierza uczcić te ważne daty.

 

Do Związku Polaków w Niemczech, a więc Rodła, Marcin Gambiec odniósł się na zwołanej dziś konferencji prasowej także ze względu na grudniową sesję Rady Miasta Opola. Wtedy to głosowano nadanie imienia Rodłaków dla ronda w Karczowie pod Opolem, a radni MN wstrzymali się od głosu (jeden z Radnych klubu głosował przeciwko uchwale). To wywołało krytykę wśród radnych popierających nadanie nazwy Rodłaków, którzy uznali, że takie głosowanie MN oznacza jedynie niechęć opolskich Niemców do Związku Polaków w Niemczech.

 

https://www.facebook.com/wochenblattpl/videos/1784433524901115/

 

Marcin Gambiec tłumaczy jednak: – Chcemy mocno podkreślić, że nie chodziło nam o nazwę, ale o tryb procedowania uchwały, która nie była opiniowana przez Rady Dzielnicy. W przypadku Rodna Rodłaków nazwa ta przed samym uchwalaniem nawet nie przebiła się jako propozycja do opinii publicznej. Dlatego chcielibyśmy, aby sytuacje takie w przyszłości się nie zdarzały i rady dzielnic były brane pod uwagę nie tylko w tak przyziemnych sprawach jak choćby opinie ws. pozwolenia na sprzedaż alkoholu.

 

100. rocznica zakończenia wojny

Głównym tematem zapytania radnych Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu są jednak dwie okrągłe rocznice, które będą w tym roku obchodzone. Jedną jest 100. rocznica zakończenia I wojny światowej, w której – jak podkreślają radni MN w zapytaniu do Prezydenta Miasta – życie straciło wielu Opola, a pomniki poświęcone ich pamięci wymagają pilnych remontów. – Chodzi tutaj w szczególności o pomnik żołnierzy 63. pułku piechoty dłuta Thomasa Myrtka, który znajduje się przy ul. Ozimskiej, pomnik pocztowców Felixa Kupscha znajdujący się w pobliżu Poczty Polskiej oraz bramę prowadzącą na plac katedralny w Opolu, która również jest pomnikiem poległych podczas I wojny światowej – wymienia Marcin Gambiec i podkreśla, że wszystkie te budowle wymagają remontu oraz opisu ich historii powstania, aby tym samym przybliżyć ich znaczenie także dzisiejszym mieszkańcom Opola.

 

Związek Polaków

Kolejną ważną datą jest 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków w Niemczech podczas kongresu w marcu 1938 roku w Berlinie. Jak czytamy w zapytaniu radnych, Związek Polaków w Niemczech walczy o pamięć historyczną poprzez m.in. wywieszenie w sali im. Karola Musioła opolskiego ratusza pięciu prawd Polaków, nasuwa się jednak pytanie, kiedy ta prośba Rodziny Rodła zostanie przez władze miasta zrealizowana. – Jak widać temat Rodła nie jest dla nas powodem konfliktu, wręcz popieramy upamiętnienie historii tego Związku, gdyż jako klub radnych Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu dostrzegamy problemy mniejszości narodowych i etnicznych w Europie, Niemczech, Polsce – mówi Marcin Gambiec.

 

Marcin Gambiec (z lewej) i Jan Damboń przed złożeniem zapytań do Prezydenta Miasta
Foto: Rudolf Urban

Radni swoje zapytania złozyli dziś w opolskim ratuszu. O odpowiedzi władz miasta będziemy informować.

 

Rudolf Urban

Show More