Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Gotowi na wybory

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej z województwa opolskiego podczas dzisiejszej konferencji prasowej oficjalnie przedstawili Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka. Wraz ze składem komitetu zostały podane nazwiska kandydatów, którzy wystartują w jesiennych wyborach.

 

Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka został oficjalnie zarejestrowany 14.08.2023 r. To 10 raz, kiedy Mniejszość Niemiecka wystawia swoją reprezentację do wyborów parlamentarnych.

Podczas Konferencji poseł mniejszości niemieckiej i lider listy KWWMN w nadchodzących wyborach Ryszard Galla przedstawił wszystkich kandydatów, którzy znajdą się na liście Komitetu. – Jesteśmy przygotowani do wyborów. Gotowi by sięgnąć po dwa mandaty poselskie. Czeka nas trudna i intensywna kampania wyborcza, podczas której chcemy skupić się na merytoryce, na to by jak najlepiej kształtować przyszłość a nasza lista ma zachowaną pełną równowagę, ponieważ znajduje się na niej 12 kandydatek i kandydatów – powiedział Galla.

 

Zuzanna Donath-Kasiura (li.) und Waldemari Gielzok – beide treten für die Mindeerheit bei der Sejmwahl an.
Foto: Rudolf Urban

 

Realna trzecia droga

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego i trójka na liście mniejszości do Sejmu, podkreśliła natomiast: – Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka rozpoczyna kampanię z hasłem „Opolskie Region dialogu”. Obecna narracja polityczna wskazuje na dwa dominujące “obozy” – PIS i anty-PIS – co na poziomie polityki lokalnej wywołuje duże negatywne reakcje. Jesteśmy realną trzecią drogą w naszym regionie, a biorąc pod uwagę wzajemnie zwalczające się partie, wyróżnia nas praca, pomysł i sprawczość na rzecz regionu. Chcemy w dialogu z wszystkimi mieszkańcami, którzy chcą współdecydować o przyszłości regionu. Niezmiennie zabiegamy o rozwój, godną pracę, dobrą edukację, w tym językową, by sprawiać że w opolskim naszym rodzinom żyło się godnie i dobrze.

 

Das Wahlkomitee wurde gegründet, nun werden Unterstützungsunterschriften für die Kandidaten gesammelt.
Foto: Rudolf Urban

 

Sprawa Senatu otwarta

Mniejszość Niemiecka nie podjęła natomiast decyzji co do swojego startu w wyborach senackich. – Jesteśmy na etapie rozmów i w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja. Wiemy, że został podpisany pakt senacki i z uwagą śledzimy te działania, ponieważ w regionie współrządzimy z Koalicją Obywatelską. Nie wykluczamy startu naszych kandydatów do jednego lub dwóch okręgów senackich w województwie opolskim, ale może również zrezygnujemy z tych wyborów. Wszystko dziś jest na stole i nic nie jest przesądzone – powiedział Ryszard Galla.

 

Spitzenkandidat der deutschen Minderheit bei der Sejmwahl ist Ryszard Galla
Foto: Rudolf Urban

 

Poparcie

Poseł Galla odniósł się również do zbierania podpisów poparcia dla kandydatów i stwierdził, że mniejszość mając swoje struktury terenowe właśnie przez nie będzie te podpisy zbierać. – Będziemy również organizowali zbiórki w terenie oraz zapraszamy do naszego biura przy ul. Konopnickiej 6 w Opolu – powiedział Ryszard Galla.

KWW Mniejszość Niemiecka planuje również zorganizowanie konwencji wyborczej, która odbędzie się najpóźniej na początku września. Wtedy też zostaną zaprezentowani wszyscy kandydaci oraz program wyborczy.

 

Lista KWW Mniejszość Niemiecka

 1. Ryszard Galla,
 2. Rafał Bartek,
 3. Zuzanna Donath-Kasiura,
 4. Edyta Gola,
 5. Sylwia Kus,
 6. Norbert Rasch,
 7. Diana Gach,
 8. Janusz Siano,
 9. Anna Kasprzyk,
 10. Damian Hutsch,
 11. Natalia Wieczorek,
 12. Jan Pankala,
 13. Róża Zgorzelska,
 14. Krzysztof Graca,
 15. Justyna Wenzel,
 16. Kryspin Cieplik,
 17. Maria Sikora,
 18. Krzysztof Reinert,
 19. Aneta Langer,
 20. Joachim Świerc,
 21. Renata Wilk,
 22. Waldemar Gielzok,
 23. Brygida Labisz,
 24. Roman Kolek.

 

Show More