Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dla lepszej przyszłości

W obliczu nowych wyzwań Mniejszość Niemiecka wyraziła swoje stanowisko w sprawie wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce. Zwróciła ona w szczególności uwagę na aspekty mające na celu zachowanie i rozwój kultury i języka niemieckiego
w Polsce.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), dokonując podsumowania 33 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i 13 lat od podpisania Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu oraz opierając się na doświadczeniach i wydarzeniach minionych lat, przedstawił listę priorytetowych tematów, jakie z perspektywy tego środowiska wymagają rozwiązania w najbliższych latach.

Rafał Bartek, przewodniczący ZNSSK, powiedział o stanowisku organizacji: – Po wyborach parlamentarnych w Polsce z 2023 r. widzimy w polskiej, ale także niemieckiej polityce możliwość nowego otwarcia na tematy polsko-niemieckie. My skupiamy się na kwestii społeczności mniejszości niemieckiej w Polsce, która przez ostatnie dwa lata borykała się z tematem dyskryminacji językowej dzieci. Przed Mniejszością Niemiecką kolejne wyzwania i tematy, które wymagają wsparcia. Chociaż dyskryminacja z dniem 1 września zostanie zakończona, wciąż musimy zabiegać o podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego jako mniejszości. Stanowisko porusza również wiele innych kwestii, w tym m.in. temat reprezentacji Mniejszości Niemieckiej na poziomie politycznym, obecności w mediach itd.

“Widzimy możliwość nowego otwarcia dla kwestii polsko-niemieckich w polskiej, ale także w niemieckiej polityce”.

Wskazuje również na konieczność rozmów dotyczących wsparcia Mniejszości Niemieckiej na polsko-niemieckim poziomie rządowym. Stanowisko skierowaliśmy zarówno do premiera Donalda Tuska i przedstawicieli polskiego rządu, jak i do kanclerza Olafa Scholza i przedstawicieli rządu federalnego. Wierzymy, że ten dokument da impuls do podjęcia konstruktywnych działań na rzecz podtrzymania i rozwoju tożsamości kulturowej i językowej mniejszości niemieckiej w Polsce.

Wiele ważnych tematów

Ponadto w dokumencie tym poruszono także inne tematy, m.in. wzmocnienie i promocję młodzieży mniejszości niemieckiej, zachowanie i dalszy rozwój Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach oraz utworzenie dwóch niemieckich ośrodków kulturalnych. Kolejnym tematem podjętym w stanowisku mniejszości niemieckiej jest wzmocnienie stosunków polsko-niemieckich. Należy tego dokonać poprzez utworzenie niemiecko-polskiego funduszu obywatelskiego.

ru

Całość dokumentu jest dostępna w polskiej i niemieckiej wersji językowej na stronie www.vdg.pl

Show More