Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Maas następcą Süssmuth

Niemiecki Instytut Spraw Polskich (DPI) ma nowego prezesa. Walne zgromadzenie stowarzyszenia prowadzącego placówkę wybrało Heiko Maasa na nowego prezesa w piątek 24 listopada. Obejmie on urząd 1 stycznia 2024 r. Maas, ostatnio federalny minister spraw zagranicznych, zastępuje prof. dr Ritę Süssmuth. Była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu została wybrana przez walne zgromadzenie na honorową przewodniczącą instytutu z siedzibą w Darmstadt i będzie nadal zaangażowana w jego prace.

Heiko Maas, który pochodzi z Kraju Saary, „od najmłodszych lat interesował się Polską i angażował się w jej sprawy” – czytamy w komunikacie prasowym Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich na temat nowej nominacji. Po wielu latach w polityce kraju związkowego Saary polityk SPD, który urodził się w Saarlouis w 1966 r., został federalnym ministrem sprawiedliwości w 2013 r., a w 2018 r. szefem Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas sprawowania funkcji ministra spraw zagranicznych (2018–2021) starał się utrzymywać bliskie stosunki z Polską; jego wizyta z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2019 r. przyciągnęła wiele uwagi, przypomina DPI. Maas był również bardzo zaangażowany w tworzenie „miejsca pamięci i spotkań z Polską”, które jest obecnie rozwijane jako „Dom Polsko-Niemiecki”.

Komentując swoją nową rolę w DPI, doświadczony ekspert ds. polityki zagranicznej powiedział: – Stosunki Niemiec z Polską są filarem pokoju i współpracy w Europie. Dlatego jestem szczególnie zadowolony z faktu wybrania mnie na prezesa Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, ponieważ w mojej nowej funkcji chcę pracować nad dalszym rozwojem tych stosunków na równych zasadach.

„Zawsze bliski mojemu sercu”

DPI tak pisze o poprzedniczce Maasa, Ricie Süssmuth: „Rita Süssmuth jest weteranką niemieckiej polityki. Od ponad pół wieku polityk jest zdecydowaną orędowniczką porozumienia z Polską. Prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich była od 2006 r., kontynuując linię znanych przedstawicieli Instytutu: po Marion Gräfin Dönhoff, Helmucie Schmidcie i Hansie Koschnicku była czwartym prezesem DPI. W ciągu 18 lat sprawowania tej funkcji wyznaczyła wiele trendów i przeprowadziła Instytut przez trudne czasy kryzysu politycznego”.

Heiko Maas i Rita Süssmuth
Fot. Dirk Zengel / DPI Darmstadt

Patrząc wstecz na swoją prezesurę, polityk CDU, która jest obecnie pierwszym honorowym prezesem w historii DPI, wyjaśnia: – Niemiecki Instytut Spraw Polskich zawsze był bliski mojemu sercu. Bardziej niż jakakolwiek inna instytucja symbolizuje on nieporównywalne zbliżenie, które miało miejsce między naszymi dwoma krajami. Instytut Spraw Polskich miał przez lata dobrych dyrektorów. Dla mnie współpraca najpierw z Dieterem Bingenem, a następnie z Peterem Oliverem Loewem była bardzo ważna i cenna. To dla mnie bardzo ważne, że jako prezes honorowy mogę nadal wspierać Instytut, a w szczególności ideę założenia miejsca pamięci o Polsce w Berlinie.

„Łut szczęścia dla Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich”

Dyrektor DPI prof. dr Peter Oliver Loew opisuje nowy skład zarządu jako „łut szczęścia dla Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich”: – Kontynuujemy tradycję DPI przyciągania wybitnych przedstawicieli niemieckiego życia publicznego. Teraz wiemy nawet, że jesteśmy blisko związani z dwiema osobowościami, które w sposób wzorcowy uosabiają empatię i otwartość wobec naszego sąsiada – Polski. Wraz z dwoma wiceprezesami potwierdzonymi na swoich stanowiskach przez Walne Zgromadzenie, ambasadorem Rolfem Nikelem i Michaelem Ropersem, jesteśmy dobrze przygotowani na przyszłe wyzwania. Oprócz Loewa w skład zarządu instytutu wchodzą jego zastępczyni dr Agnieszka Łada-Konefał oraz dyrektor zarządzający Ulli Emig.

Przewodniczący Kuratorium DPI, burmistrz Darmstadt Hanno Benz jest również zachwycony nową nominacją: – Miasto Nauki Darmstadt może uważać się za szczęśliwe, że tak renomowany instytut jak DPI ma swoją siedzibę w Darmstadt. Serdecznie gratuluję Heiko Maasowi i życzę mu samych sukcesów w trakcie jego kadencji. Możemy również uważać się za szczęściarzy, że DPI po raz kolejny udało się pozyskać znaną osobistość o wysokim profilu w polityce zagranicznej. Z niecierpliwością czekam na współpracę z nim. Chciałbym podziękować Ricie Süssmuth za jej niezwykłe zaangażowanie i życzyć jej wszystkiego najlepszego na przyszłość – powiedział Benz.

Według DPI Heiko Maas ma się przedstawić opinii publicznej w swojej nowej roli podczas publicznego spotkania z Ritą Süssmuth w Darmstadt 6 lutego 2024 r.

DPI/ln

Więcej informacji na temat działalności Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich można znaleźć na stronie internetowej placówki (www.deutsches-polen-institut.de). Jest ona dostępna również w języku polskim.

Show More