Kandydaci Mniejszości Niemieckiej w wyborach do parlamentu zapowiedzieli dążenie do racjonalizacji i zwiększenia finansowania samorządów poprzez zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatku CIT. Ponadto przedstawiciele mniejszości przedstawili, ile straciły opolskie gminy przez decyzję o zmniejszeniu ilości godzin nauki języka niemieckiego jako mniejszości i tym samym zmniejszenie subwencji oświatowej.
We wczorajszej (28.09.) konferencji udział wziął m.in. kandydat mniejszości niemieckiej do Senatu z okręgu opolskiego, Henryk Lakwa. Jako starosta opolski odniósł się on do finansów publicznych i odbieraniu kompetencji samorządom. – Chcemy mieszkać w gminach i miastach o dobrej, wygodnej infrastrukturze. Warunkiem tego są stabilne finanse samorządu, a nie uznaniowa polityka rządzących, choćby widoczna przez program Polski Ład. Po znacznym ograniczeniu pieniędzy dla gmin, miast i powiatów jest potrzebna stabilizacja. Obecny system, bez jasnych kryteriów nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwiększenie udziałów w podatku CIT (od firm) dla samorządów, spowoduje większą aktywność firm na naszym terenie, a to przełoży się na pracę bliżej domu, stabilniejsze warunki prognozowania budżetów i inwestycji – przekonywał Henryk Lakwa.
Do Programu Polski Ład, szczególnie jego edycji poświęconej terenom PGRowskim, odniósł się również Włodzimierz Kierat, wójt gminy Radłów.
„Moja gmina wystartowała w rządowym programie dla terenów PGRowskich, w naszej gminie funkcjonowały 4 PGR. Cieszyłem się, że taki program został przygotowany, ale niestety, ku naszemu zdziwieniu mimo złożonych wniosków, nasza gmina nie otrzymała dofinansowania w ramach tego programu. To jest dla nas bardzo krzywdzące i nie znajduję żadnego uzasadnienia dla takiego podziału tych środków. Jako mała gmina z tak niskimi dochodami potrzebujemy wsparcia. Mając większe środki do dyspozycji w naszych gminach, moglibyśmy sami decydować o tym, na co te środki chcemy przeznaczyć“,
mówił wójt Radłowa i dodał, że drugim problemem dla samorządów jest zmniejszenie ilości godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach z trzech do jednej, bo za tym idą mniejsze subwencje oświatowe, zwiększa problem finansowe gmin.
Do nauki języka odniósł się także lider opolskich Niemców i dwójka na jej liście do Sejmu Rafał Bartek. – Z naszych wyliczeń wynika, że gminy w województwie opolskim straciły w roku 2022 z tytułu obcięcia subwencji oświatowej 18 mln zł a już w 2023 ogromną kwotę ok. 53 mln zł. Rządzący Ograbili nie tylko dzieci z umiejętności językowych, ale i całe społeczności, a teraz przyjeżdżają z czekami i robią sobie zdjęcia. To haniebne i degradujące dla całego region – podkreślał Rafał Bartek.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się15 października.
ru