Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Polska wybrała

O godz. 21.00 lokale wyborcze w całym  kraju zostały zamknięte i pierwsze sondażowe wyniki wyborów wskazują na zwycięstwo tzw. opozycji demokratycznej. Czy natomiast mniejszość niemiecka pozostanie w Sejmie, nie wiadomo.

Aktualne informacje o wynikach mniejszości niemieckiej znajdują się na dole artykułu.

 

Pierwsze sondażowe wyniki wyborcze podane przez stacje telewizyjne wskazują, że zwycięzcą wyborów jest PiS z poparciem na poziomie 36,8% Na kolejnych miejscach uplasowały się Koalicja Obywatelska (31,6%), Trzecia Droga (13%), Lewica (8,6%) i Konfederacja (6,2%). To oznacza, że partie opozycyjne będą mogły stworzyć stabilną większość w Sejmie.

 

Wahlabend der deutschen Minderheit. Im kleinen Kreis schaut man auf die ERgebnisse.
Foto: Rudolf Urban

 

„Te pierwsze wyniki sondażowe, które zostały podane napawają nas nadzieją, że dojdzie do zmiany i to opozycja ostatecznie otrzyma od Prezydenta RP misję powołania rządu. To nas ogromnie cieszy, ponieważ my, Niemcy w Polsce, w minionych latach szczególnie odczuliśmy, co to oznacza, jeżeli państwo staje co raz bardziej autorytarne, jeżeli co raz bardziej odwraca się od praworządności, jak to było choćby w przypadku ministra edukacji i jego decyzji o zmniejszeniu liczby godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości. Teraz mamy nadzieję, że teraz kraj powróci na tory praworządności, że krzywdy zostaną naprawione, bo to dla nas, mniejszości, jest ogromnie ważne“,

 

mówi Rafał Bartek, nr 2 na liście mniejszości niemieckiej do Sejmu i szef jej opolskich i ogólnopolskich struktur.

 

Wahlabend der deutschen Minderheit. Im kleinen Kreis schaut man auf die ERgebnisse.
Foto: Rudolf Urban

 

Co ciekawe, frekwencja w tegorocznych wyborach, która wyniosła 72,9%,  wyraźnie wzrosła w porównaniu do roku 2019. Wtedy do urn poszło 61,74% uprawnionych do głosowania. Czy zatem wyższa frekwencja może stanowić problem dla mniejszości w uzyskaniu jednego, lub też zapowiadanych dwóch mandatów? – Wysoka frekwencja dla naszego komitetu zawsze jest większym problemem. Ale trzeba też powiedzieć, że także w naszym elektoracie nastąpił wzrost udziału w wyborach. Więc to jest też szansa dla mniejszości – mówi poseł i lider listy mniejszości Ryszard Galla. Wicemarszałkini województwa opolskiego i nr 3 na liście mniejszości do Sejmu, Zuzanna Donath-Kasiura podaje do tego konkretny przykład: – W gminie Walce cztery lata temu frekwencja wynosiła nieco ponad 29%, zaś dziś już o godz. 17.00 frekwencja dochodziła do 50%.

 

Wahlabend der deutschen Minderheit. Im kleinen Kreis schaut man auf die ERgebnisse.
Foto: Rudolf Urban

 

Na ten moment nie ma także dokładnych danych co do wyborów senackich. Tutaj mniejszość wystawiła tylko w jednym okręgu (nr 52, Opole i powiat opolski) swojego kandydata – starostę opolskiego Henryka Lakwę.

 

„Dzisiaj za wcześnie, aby wyrokować, czy udało mi się uzyskać mandat senatorski, ale cieszę się w pierwszej kolejności z wyników, które przed chwilą widzieliśmy. Wreszcie obudzimy się w innym kraju. Skończy się edukacyjna dyskryminacja jednej, niemieckiej mniejszości. Skończy się rozdawnictwo, a więc zero głupich naborów pod potrzeby swoich, bo tak to trzeba nazwać. Ze swojej strony zaś chciałem podziękować wszystkim, którzy na mnie zagłosowali, spotkali się ze mną i dodali sił do dalszej pracy “,

 

mówi Henryk Lakwa.

 

Wyniki wyborcze, potwierdzone przez PKW, mają być znane najpóźniej we wtorek. Ale już w poniedziałek powinny być znane wyniki z województwa opolskiego. Wtedy też okaże się, czy i w jakim składzie mniejszość niemiecka będzie reprezentowana w kolejnym polskim parlamencie.

Rudolf Urban

 


Wyniki wyborcze KWW Mniejszość Niemiecka

16.10., godz. 20.15

Mniejszość bez mandatu sejmowego

Mniejszość poza Sejmem

 

16.10., godz. 17.00

Sytuacja dla mniejszości niemieckiej staje się niebezpieczna. Choć dotychczas na jej listę sejmową w województwie opolskim zagłosowało 23.399 osób, to udział w głosach zmalał do 6,7%. Przez to Mniejszość spadła na piątą pozycję w regionie a uzyskanie mandatu poselskiego wydaje się być bardzo trudne.

Dotychczas w województwie opolskim znamy wyniki głosowania z 78,26% wszystkich obwodów głosowania.

 

16.10., godzina 14.30

Poprcie dla mniejszości niemieckiej w województwie opolskim stale maleje. Po przeliczeniu głosów z ponad 65% obwodów głosowania KWWMN ma 21.697 głosów, co daje 7,52% poparcia. Liderem na liście mniejszości pozostaje Ryszard Galla (7502 głosów), drugi jest Rafał Bartek (2966), trzecia jest Zuzanna Donath-Kasiura (1941) a na czwartym miejscu jest Roman Kolek (1854).

Wybory do Senatu w okręgu nr 52 (Opole i powiat opolski) wydają się być przesądzone. Po podliczeniu głosów z ponad 90% obwodów głosowania, zwycięzcą jest Piotr Woźniak z Paktu Senackiego, na drugim miejscu jest Marcin Lorenc z PiS, Henryk Lakwa z Mniejszości Niemieckiej jest trzeci z wynikiem 27.414 głosów.

 

16.10., godz. 11:30

Przy frekwencji wyborczej w całej Polsce wynoszącej obecnie 72,38% jest to historyczny wynik, nawet wyższy niż frekwencja w półwolnych wyborach w 1989 r. Województwo opolskie z frekwencją na poziomie 63,75% jest przy tym jednak na ostatnim miejscu.

Według aktualnych danych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej mniejszość niemiecka w województwie opolskim dysponuje 9,66% ogółu głosów i pozostaje czwartą co do wielkości siłą w regionie. Ryszard Galla otrzymał dotychczas 6151 głosów, Rafał Bartek 2314, trzecia jest Zuzanna Donath-Kasiura z 1861 głosami, a Roman Kolek zgromadził 1384 głosy.

 

Henryk Lakwa
Foto: Rudolf Urban

 

Kandydat mniejszości niemieckiej Henryk Lakwa zdobył dotychczas 19 745 głosów do Senatu w okręgu Opole i powiat opolski i pozostaje drugi z niewielkimi szansami na mandat w Senacie.

 

16.10., godz. 10.00

O godz. 10.00 na stronie PKW widnieje informacja o przeliczonych wynikach z 374 na 1021 opolskich obwodów głosowania. Mniejszość Niemiecka uzyskała w sumie 15.597 głosów, co daje jej czwarty wynik za Koalicją Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością i Trzecią Drogą.

 

 

Najlepszy wynik wśród kandydatów mniejszości ma dotychczasowy poseł Ryszard Galla (5489 głosów), na drugim miejscu jest Rafał Bartek (2132), trzeci jest Roman Kolek (1088), czwarta jest Zuzanna Donath-Kasiura (1007).

Kandydat mniejszości do Senatu w okręgu nr 52 (Opole i powiat opolski) Henryk Lakwa uzyskał po przeliczeniu głosów z 56% obwodów do głosowania w sumie 18.630 głosów, co daje mu drugie miejsce za kandydatem Paktu Senackiego Piotrem Woźniakiem i przed kandydatem PiS Marcinem Lorenzem.

Show More