Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rocznica zatopienia statków

W Gdyni w kościele na ul. Portowej 2, w sobotę 13 kwietnia o godz. 15.00, po raz 28. odbędzie się msza św. poświęcona ofiarom morskiej ewakuacji w 1945 r. Od samego początku organizują je Benedykt Reszke i Mniejszość Niemiecka w Gdyni.

To msza św. w dwóch językach, po której następuje uroczystość z wieńcami na Skwerze Kościuszki i spotkanie w restauracji. W tym roku data upamiętnienia związana jest ze statkiem Goya, zatopionym po statkach Gustloff i Steuben.

Data tegorocznych obchodów związana jest z zatopieniem statku Goya.

Los statku Goya

Transportowiec norweskiego pochodzenia Goya przejęty przez Kriegssmarine przewoził m.in. 200 żołnierzy dywizji pancernej i cywilów, stanowiących większość pasażerów. Tuż przed północą 16 kwietnia w odległości kilkunastu mil od Rozewia sowiecki okręt podwodny trafił statek dwiema torpedami. Eksplozje przełamały Goyę na pół. Statek zatonął w ciągu czterech minut. Tak szybkie zatonięcie uniemożliwiło zorganizowaną akcję ratunkową na pokładzie. W lodowatej wodzie zginęło co najmniej 6000 osób; możliwa jest większa liczba ofiar, bo na pokładzie znajdowały się osoby nieujęte na liście pasażerów. Okręty eskorty zdołały wyłowić zaledwie 182 osoby.

Krzyż poświęcony ofiarom morza w Łebie, z nazwiskami ofiar także z 1945 r.
Foto: WPP

Galeria na Wyspie w Lęborku

Co roku któryś z obrazów z „Galerii na Wyspie” w Lęborku towarzyszy także gdyńskim uroczystościom w kościele Ludzi Morza. W tym roku będzie to także plakat na 25-lecie odświeżony napisem, że to już 28. raz. Ponadto przewidziana jest premiera obrazu „Goya” Anastazji Fietysowej. „Galeria na Wyspie” posiada największą w Polsce prywatną kolekcję antyków morskich (3 tony mosiądzu), a prowadzi ją Wojciech Pasko-Porys. Znajduje się tam także wystawa kilkunastu obrazów „Hannibal 1945 – marynistyczne rekonstrukcje”.

WPP/ru

Show More