Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Odświeżyć” przepisy

Jedno z pierwszych zadań nowo wybranego Sejmu stanowi wybór składów osobowych komisji. Nie tylko dla Niemców w Polsce najważniejszą z nich jest Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Przez ostatnie kadencje jednym z jej wiceprzewodniczących był były już poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Jego rolę chce przejąć pochodzący z Gogolina poseł Adam Gomoła. – W ramach tej działalności mam zamiar „odświeżyć” przepisy ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Przedstawiciele mniejszości m.in. podczas spotkania w Senacie (w czerwcu 2023 r. – przyp. red.), które odbyło się z inicjatywy posła Michała Gramatyki, apelowali o konieczność dokonania zmian w tejże ustawie, których celem byłoby uaktualnienie przepisów dotyczących mniejszości – deklarował kilka dni po wyborach Adam Gomoła.

Foto: Adam Gomoła jest najmłodszym posłem w Sejmie.
Foto: facebook.com

Język niemiecki
Ponadto stwierdził on, że praca w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych pozwoli mu na zajęcie się drugim ważnym dla niego tematem: – Chodzi oczywiście o uznanie śląskiej godki za język regionalny. Czas, by mieszkańcy Śląska byli rzeczywiście słyszani. To początek naszych starań, aby uchronić Ślązaków od dyskryminacji, jednak jest to kamień milowy, który podjęty powinien być już dawno temu.
W odniesieniu do samej mniejszości niemieckiej Adam Gomoła po raz kolejny deklaruje, że wprowadzona rozporządzeniami ministra edukacji dyskryminacja dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości musi zostać jak najszybciej przerwana, co oznacza powrót do finansowania z budżetu państwa trzech godzin tego języka – tak jak w przypadku innych języków mniejszościowych.

– To przedstawiciele mniejszości apelowali o konieczność dokonania zmian w ustawie o mniejszościach.

Gomoła w komisji
Składy osobowe sejmowych komisji zostały ostatecznie przegłosowane podczas wtorkowego (21.11.) posiedzenia Sejmu i zgodnie z deklaracją Adam Gomoła stał się członkiem Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Kolejnymi członkami tego gremium są: Jacek Bogucki (PiS), Włodzisław Giziński (KO), Zbigniew Konwiński (KO), Henryka Krzywonos- Strycharska (KO), Paweł Kukiz (Kukiz 15), Gabriela Lenartowicz (KO), Krzysztof Lipiec (PiS), Alicja Łepkowska-Gołaś (KO), Wanda Nowicka (Lewica), Bolesław Piecha (PiS), Monika Rosa (KO), Jarosław Rzepa (PSL), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Wojciech Zubowski (PiS).

ru

Show More