Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Wytyczna na dobrą przyszłość”

Grupa parlamentarna CDU/CSU w niemieckim Bundestagu złożyła niedawno wniosek wzywający rząd federalny do ożywienia stosunków dwustronnych z Polską oraz współpracy między Niemcami, Polską i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. W dokumencie poruszono również rolę mniejszości niemieckiej.

Pod tytułem „Zdecydowana deklaracja na rzecz nowego zaufania oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i polityki europejskiej w stosunkach polsko-niemieckich, a także repozycjonowania Trójkąta Weimarskiego” (druk Bundestagu 20/10380 z 20 lutego 2024 r.) posłowie CDU/CSU rozpoczynają od stwierdzenia, że na kanałach dawnego aktywnego trójkąta panuje obecnie „martwa cisza”. Stał się on „zwykłą skorupą bez treści”; ten stan rzeczy jest „równie godny ubolewania, co nie do przyjęcia”.

„Dwustronna koordynacja między rządami Niemiec i Polski w kwestiach europejskich, bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej” również „skutecznie” przestała mieć miejsce w ostatnich latach. „Przyjaźń polsko-niemiecka jest dziś, co godne pochwały, wspierana przede wszystkim przez gminy i kraje związkowe oraz wiele podmiotów społeczeństwa obywatelskiego. Na szczeblu krajowym, a zwłaszcza w polityce bezpieczeństwa, obraz ten charakteryzuje się brakiem komunikacji i zaufania, pomimo bezpośredniego zagrożenia dla europejskiego porządku pokojowego, jakie stwarza rosyjska agresja” – twierdzą autorzy wniosku. „Ani Berlin, ani Warszawa, nie mówiąc już o całej UE, nie mogą sobie pozwolić na tak zrujnowane stosunki polsko-niemieckie” – dodają.

Knut Abraham
Knut Abraham während der Aussprache im Deutschen Bundestag
Foto: Deutscher Bundestag / Screenshot

Jednak niedawna zmiana rządu w kraju otwiera „możliwość ożywienia stosunków między Niemcami a Polską z nową energią i wspólnym zaangażowaniem, jak w Trójkącie Weimarskim”. Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony: odwołanie przez nowy rząd cięć w nauczaniu języka niemieckiego w Polsce w nadchodzącym roku szkolnym jest „ważnym sygnałem przeciwko dyskryminacji mniejszości i na rzecz współpracy opartej na partnerstwie”.

Niemiecki Bundestag powinien również wezwać rząd federalny do „szybkiego wznowienia polsko-niemieckich konsultacji rządowych, które odbywały się regularnie w przeszłości” i „przywrócenia formatu polsko-niemieckiego okrągłego stołu”. Ponadto konieczne jest „dążenie do fundamentalnej koordynacji z naszymi partnerami, Polską i Francją, w kluczowych kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz większe uwzględnienie polskich interesów bezpieczeństwa”.

W dokumencie wspomniano również o roli mniejszości niemieckiej. Zgodnie z nim „należy zdecydowanie uznać niezwykle ważną funkcję mniejszości niemieckiej w Polsce jako strażnika kultury i języka na jej historycznych obszarach osadniczych oraz jako pomostu między oboma narodami, należy kontynuować na wysokim poziomie i rozszerzać promocję mniejszości niemieckiej w Polsce, zwłaszcza w sektorze młodzieżowym”.

Dietmar Nietan während der Aussprache im Deutschen BundestagFoto: Deutscher Bundestag / Screenshot
Dietmar Nietan während der Aussprache im Deutschen Bundestag
Foto: Deutscher Bundestag / Screenshot

22 lutego wniosek został włączony do porządku obrad debaty w niemieckim Bundestagu. Parlamentarzyści Knut Abraham (CDU), były dyplomata i wysłannik ambasady Niemiec w Warszawie, oraz Dietmar Nietan (SPD), koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej, odnieśli się m.in. do treści wniosku w swoich wystąpieniach. Pierwszy z nich określił go jako „wytyczną na dobrą przyszłość w stosunkach polsko-niemieckich”.

Po debacie wniosek został skierowany do dyskusji w odpowiednich komisjach. Wiodącą rolę wśród nich odgrywa Komisja Spraw Zagranicznych, której przewodniczy Michael Roth (SPD). Po zakończeniu obrad niemiecki Bundestag będzie głosował nad wnioskiem.

ln

Z wnioskiem grupy parlamentarnej CDU/CSU można się zapoznać pod następującym linkiem: https://dserver.bundestag.de/btd/20/103/2010380.pdf

Show More