Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pocztówki z Wielkiej Wojny

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprosiło 25 kwietnia o godzinie 17.00 na spotkanie autorskie wokół publikacji „Jestem zdrów i w dobrym nastroju… Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Wystawa wyjechała już z Bytomia i od 8 maja będzie można ją oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

„Jestem zdrów i czuję się dobrze…” – to lakoniczne zdanie widniało na setkach, a może i tysiącach kartek pocztowych wysyłanych przez żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat 1914–1918. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą, kierowaną do Franza Samola, dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu, przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej, przesyłających informacje tekstowe do jedynej bliskiej im osoby.

Dwujęzyczna polsko-niemiecka publikacja została przygotowana celem wspomnienia 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej, przypadającej w 2024 r.
Foto: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dwujęzyczna polsko-niemiecka publikacja została przygotowana celem wspomnienia 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej, przypadającej w 2024 r. Stanowi opracowanie wspomnianej kolekcji pocztówek pod względem tekstowym i ikonograficznym, z podaniem poddanych transkrypcji treści korespondencji wytworzonej in situ, w konkretnych miejscach (okopach, lazaretach, w chwilach odpoczynku, w trakcie urlopu czy podróży itp.) i miejscowościach (Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej). Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Publikacja uzupełniona została tekstem wprowadzenia historycznego, w którym nakreślono historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie, uwzględniając działania militarne i relacje społeczne w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, a w szczególności Bytom, w odniesieniu do lat 1914–1918. Kuratorami wystawy są dr Joanna Lusek i Maciej Droń.

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego wystawę będzie można oglądać od 8 maja do 16 czerwca.

MGwB

 

Show More