Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Publikacja z sentymentem

Rocznik Niemców w Polsce – jedna z propozycji na prezent pod choinkę. Foto: VdG
Rocznik Niemców w Polsce – jedna z propozycji na prezent pod choinkę. Foto: VdG

Szósty już „Rocznik Niemców w Polsce” jak zwykle jest czymś dla ludzi sentymentalnych. Na 196 stronach prezentuje – dzięki pięknej jakości zdjęciom – najważniejsze i najbardziej pamiętne momenty z życia politycznego i kulturalnego mniejszości niemieckiej mijającego roku.

 

Rocznik tradycyjnie już został wydany w ramach „Małej Biblioteki VdG”. Jak w poprzedniej edycji, można w nim znaleźć referaty na temat wybitnych niemieckich artystów, związanych także z byłymi niemieckimi ziemiami wschodnimi.

 

Podczas kiedy w edycji 2015 przedstawiano Ernsta Wiecherta, w tym roku skupiono się np. na Gustavie Freytagu. Sporo miejsca poświęcono jednak także rozwojowi i perspektywom niemieckich szkółek piłkarskich „Miro” oraz bieżącej sytuacji mniejszości niemieckiej, o której opowiada szef Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida.

 

Serce publikacji jak zwykle stanowią jednak fotograficzne impresje z życia mniejszości niemieckiej w roku 2015. Zaliczają się do tego np. ważne spotkania polityczne, jak choćby z czołowymi niemieckimi politykami w dniu pamięci o małych ojczyznach w Berlinie czy z ówczesnym ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim w Opolu. Istotną rolę odgrywa także fotorelacja z V Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu.

 

Najnowszy rocznik można otrzymać w biurze Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Opolu. Jego wydanie zostało finansowo wsparte przez niemieckie MSZ oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

 

Łukasz Biły

Show More