Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Wycieczka z DFK Nędza, Kursy sobotnie, Nabór do szkółki i wiele innych ciekawostek i informacji.

Dzień Kobiet i Sołtysa

Zarząd DFK w Biestrzynniku (gmina Ozimek) świętował 12 marca Dzień Kobiet. Panie bawiły się wspólnie z zespołem folklorystycznym Dzióbki, panem Hahnem i panem Konopką. Wspólnie śpiewano polskie i niemieckie utwory przy kawie i ciastku. Jako że 11 marca obchodzi się Dzień Sołtysa, przewodnicząca DFK Biestrzynnik w imieniu członków i zarządu złożyła życzenia oraz podziękowała sołtysce Edycie Czaplik za współpracę z DFK Biestrzynnik. Pani sołtys otrzymała bukiet kwiatów, a wszyscy zebrani odśpiewali „Sto lat!”.

 

Foto: Facebook/TSKN Ozimek

 

 

Wycieczka z DFK Nędza

DFK Nędza organizuje 22 lipca wycieczkę do Krzeszowa i na zamek w Bolkowie. Zgłoszenia i informacje pod numerami telefonu: 324102423 i 604543478. Koszt udziału od osoby to 150 złotych. W cenie: koszt przejazdu autokarem, bilety wstępu, obiad i kawa, przewodnik i ubezpieczenie. Przewodnicząca informuje, że DFK zamówiło rozszerzoną trasę zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, czyli również kościół klasztorny, kościół św. Józefa, mauzoleum Piastów Śląskich, kaplicę Marii Magdaleny, podziemia kościoła klasztornego, muzeum opactwa itd. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie trwało około 3,5 godziny.

Wyjazd do Katowic

DFK Oddział Racibórz zorganizowało 7 marca wyjazd do Muzeum Śląskiego w Katowicach. W programie było zwiedzanie Muzeum Śląskiego, sali koncertowej NOSPR, zabytkowego kościoła w Żernicy. Nie zabrało też programu kulturalnego dla uczestników wycieczki.

Kursy sobotnie

W wielu kołach DFK ruszyły w ubiegłą sobotę niemieckie kursy sobotnie. Taki kurs odbywa się m.in. w kole DFK w Roszowicach. – Tematem przewodnim były kontynenty i wszystko z tym związane: wyklejanie mapy świata, malowanie krajobrazów na szkle, rysowanie egzotycznych zwierząt, tańce indiańskie z malowaniem twarzy oraz niecodzienny poczęstunek – owocowa palma. A ruch zapewniła gra w dwa ognie – informuje przewodnicząca koła, Joanna Szarek-Tomala.

Święto pań w Otmicach

12 marca w świetlicy wiejskiej w Otmicach mniejszość świętowała Dzień Kobiet. Spotkanie było okazją do miłego spędzenia czasu przy występie zespołu Calypso oraz do edukacji mieszkańców wsi w zakresie postępowania w sytuacjach alarmowych i zagrożenia życia i zdrowia. Szkolenie poprowadził pracownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. O otmickich kobietach nie zapomniała rada sołecka. Każdej z pań sołtys wsi wręczył czekoladę i różę. Panie otrzymały również materiały edukacyjne z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. W trakcie spotkania na panie czekała kawa, ciasto i ciepła kolacja. Imprezę zorganizował zarząd koła DFK w Otmicach.

Nabór do szkółki

Zarząd gminnego koła DFK Izbicko ogłasza nabór do szkółki piłkarskiej. W trakcie treningów językiem przewodnim będzie niemiecki. Więcej informacji u pani Brygidy Mosz lub pana Huberta Grabowskiego.

Pomoc w rozliczeniu podatku

Koła DFK coraz częściej wychodzą z inicjatywą, zachęcając mieszkańców wsi i członków mniejszości do przekazywania 1 procenta podatku na ich potrzeby, jednocześnie pomagają również przy wypełnieniu rocznego rozliczenia z fiskusem. Ostatnio na taki pomysł wpadło koło DFK w Starych Siołkowicach. Każdy, kto chciał, mógł zjawić się w siedzibie koła w zeszły czwartek i otrzymać pomoc w uporaniu się z PIT-em.

 

 

Foto: DFK Stare Siołkowice/Facebook

 

 

Odwiedziny w DFK

9 marca koło DFK w Ozimku odwiedziły dzieci z tamtejszego Przedszkola Publicznego nr 1. Maluchy przygotowały program artystyczny z piosenkami i wierszami w języku niemieckim i polskim. Dzieci do występu przygotowały panie Kamila Michalczyk i Olga Małkiewicz. Zebrani usłyszeli m.in. utwory pt. „Das Wetter”, „Oma liebt Opapa” i „Idzie kot” oraz „Wiosenna piosenka”. Przedszkolaki recytowały, śpiewały i tańczyły, a każdy występ nagradzano gromkimi brawami. Na zakończenie wręczono wszystkim kwiaty, które wykonały dzieci. Krystyna Koźlik, przewodnicząca DFK Ozimek, podziękowała małym artystom za występ, a pani dyrektor Jolancie Szyszce – za bardzo dobrą współpracę z Przedszkolem Publicznym nr 1.

Foto: www.ozimek.pl

adur

Show More