Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Warsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego

Foto: DWPN.
Foto: DWPN.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na warsztaty nauczycieli i przyszłych pedagogów z województw śląskiego i opolskiego pt. „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950”.

 

Publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950. Oberschlesien in den Jahren 1945–1950. Zeitzeugen erinnern sich” jest III tomem z serii wydawniczej ukazującej się w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”. Publikowane wypowiedzi dotyczą wydarzeń rozgrywających się na Górnym Śląsku bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Książka oddaje głos tym, którzy przeżyli w tym regionie trudne i mroczne chwile swojego życia, ukazuje tragiczne wydarzenia, jakie wielu mieszkańców Górnego Śląska dotknęły w roku 1945, wraz z wejściem na te ziemie Armii Czerwonej. W większości relacji świadkowie, którzy podczas opisywanych faktów mieli po kilka lub kilkanaście lat, ukazują problemy bytowe oraz podejmowane przez nowe władze działania antyniemieckie. Autorzy wspomnień posługiwali się dogodnym dla siebie językiem, stąd część relacji została spisana po polsku, kilka po niemiecku, nie brakuje też wypowiedzi w gwarze śląskiej. Publikowane relacje zostały też wzbogacone o przypisy, w których czytelnik znajdzie wyjaśnienia wymienianych przez respondentów pojęć, zjawisk, nazw.

 

Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województw śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą, z wykorzystaniem wywiadów świadków czasu obejmujących lata 1945–1950.

 

Każdy z uczestników warsztatów otrzyma bezpłatny egzemplarz książki. Za udział w projekcie pobierana jest opłata w wysokości 20 zł.

 

Warsztaty poprowadzi dr Anna Gołębiowska, adiunkt w Pracowni Dydaktyki Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego; dydaktyk historii i nauczyciel przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie i historia a społeczeństwo w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Show More