Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Z dobrym sąsiadem jest nam łatwiej

Także dzieło polsko-niemieckiej współpracy: wspólnie zszyte flagi obu krajów.  Foto: Łukasz Biły
Także dzieło polsko-niemieckiej współpracy: wspólnie zszyte flagi obu krajów.
Foto: Łukasz Biły

Parking przy opolskiej Bibliotece Caritas chyba nigdy wcześniej nie był tak pełny. W rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) postanowił pokazać, że zgodnie z duchem umowy jest „dobrym sąsiadem”.

 

Inicjatywę VdG zorganizował wzorem warszawskiej ambasady Niemiec, gdzie również zaproszono okoliczne restauracje, sklepy czy zaprzyjaźnione instytucje na drobny poczęstunek oraz program artystyczny. O godzinie 14.00 około setki ludzi zebrało się na parkingu przed siedzibą związku, by przypomnieć o historycznym dokumencie. Punktem kulminacyjnym było zszycie ze sobą flag niemieckiej i polskiej w geście przyjaźni obu krajów. Igłę wzięli do rąk osobiście konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Sabine Haake, wicemarszałkowie województwa opolskiego Stanisław Rakoczy i Roman Kolek oraz przewodniczący VdG Bernard Gaida.

 

– Wszyscy pewnie wiemy z codziennego życia, że gdy nie mamy dobrych stosunków z sąsiadem, to i nasze życie nie jest najlepsze; gdy z tym sąsiadem natomiast żyjemy dobrze, to zawsze jest i nam trochę łatwiej – stwierdził Stanisław Rakoczy w odniesieniu do polsko-niemieckiego traktatu. Rakoczy przypomniał wspólną – często trudną – historię, po której w momencie podpisania umowy „dwa narody postanowiły, że teraz będzie normalnie”.

 

Na osiągnięciach traktatu skupił się z kolei Bernard Gaida: – Traktat doprowadził nie tylko do przyjaźni pomiędzy państwami, ale także między ludźmi. Dzięki niemu powstało przecież wiele partnerstw, choćby województwa opolskiego i Nadrenii-Palatynatu, niemal każda gmina tutaj ma swojego niemieckiego partnera – podkreślił Gaida. Przewodniczący przyznał wprawdzie, że jak w każdym partnerstwie, tak i w stosunkach między Polską i Niemcami „czasem ktoś komuś przewróci płot czy zaorze kawałek miedzy”, lecz – jak powiedział – „w dobrym partnerstwie zawsze się z tego wychodzi”.

 

– Ja chciałam przede wszystkim powiedzieć jedno: liczą się ludzie. Jeżeli będziemy kontynuować to, co zaczął polsko-niemiecki traktat, to nic nie będzie w stanie zepsuć przyjaźni naszych dwóch narodów – powiedziała z kolei Sabine Haake. Jako przykład tej przyjaźni konsul podała choćby Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, w ramach której w ciągu 25 lat spotkało się prawie 3 miliony młodych ludzi.

 

Artystycznie imprezę uzupełnił występ w języku polskim i niemieckim Marii Honki i Zuzanny Herud.

 

Łukasz Biły

Show More