Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, June 27, 2022

Antycovidowe piosenki z ojczyzny

Artyści w czasie pandemii COVID-19 nie mają lekkiego życia. Nie mogą koncertować, co więc robią? Komponują nowe piosenki i nagrywają nowe płyty. Tą drogą poszedł także chór Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej.

 

Rok 2020 pod względem koncertów chór Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej spisał na straty, ale to nie oznacza, że przez cały ten czas nic nie zrobił. Niedawno ukazała się jego pierwsza płyta, którą nagrał właśnie w ubiegłym roku. – Pomysł nagrania własnej płyty chodził za nami już od pewnego czasu. Zmaterializował się w ubiegłym roku, kiedy okazało się, że koncertów nie będzie. Wczesną jesienią, kiedy rygory antycovidowe zmalały, nagraliśmy naszą płytę. Weszło na nią 12 piosenek, które wspólnie wybraliśmy. To piosenki, które lubimy śpiewać i które najlepiej nam wychodzą – mówi Sabina Reguła, przewodnicząca stowarzyszenia i członkini chóru.

“Land der dunklen Wälder” so heißt die gerade entstandene CD
Foto: Lech Kryszałowicz

Chór nagrywał piosenki w studiu nagrań „Mamma mia” w Spychowie. Odbyło się to podczas kilku sesji nagraniowych. Chórzyści byli dość mocno zaskoczeni tym, że zajmuje to aż tak wiele czasu. Do sesji w studio przygotowywał ich nowy dyrygent Marcin Bakowski, nauczyciel muzyki, który opracował aranżację piosenek i przygotował do nich podkład muzyczny. Na okładce płyty znalazły się zdjęcia Jana Borodziuka, byłego członka stowarzyszenia. Wydanie płyty sfinansował Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku przy wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Płyta ukazała się w nakła

 

dzie 500 egzemplarzy. Można ją dostać bezpłatnie w siedzibie nidzickiego stowarzyszenia.
Chór działa od początku istnienia stowarzyszenia, czyli od 1994 r. Liczy obecnie ok. 20 osób. W repertuarze ma piosenki ludowe nie tylko z Prus Wschodnich i właśnie takie znalazły się na płycie. Stąd jej tytuł: „Land der dunklen Wälder”.
Płyty z piosenkami nagrały do tej pory dwa stowarzyszenia niemieckie w naszym regionie: „Warmia” z Lidzbarka Warmińskiego – 3 i chór „Masurenklang” z Mrągowa – 1.

Lech Kryszałowicz

Show More