Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Hrabia Michael von Matuschka: bohater i męczennik

 

Hrabia Michael von Matuschka został skazany 14 września 1944 roku na karę śmierci i tego samego dnia powieszony. Tak tragicznie zakończyła się błyskotliwa kariera wielkiego męża stanu, bohatera, a nawet męczennika.

 

Hrabia Michael von Matuschka urodził się w 1888 roku w Świdnicy. Studiował prawo na uniwersytetach we Wrocławiu, Monachium i Lozannie. W 1910 roku napisał rozprawę doktorską pt. „Parlamentarna wolność słowa i obowiązek zeznawania”, pierwszą zapowiedź tego, co w życiu zawodowym będzie szczególnie bliskie sercu przyszłego polityka.
Matuschka doświadczył okropności I wojny światowej na froncie wschodnim, gdzie w 1915 roku został ciężko ranny. Następnie dostał się do niewoli rosyjskiej. Uciekł z Krasnojarska w 1918 roku i już rok później rozpoczął służbę jako asesor rządowy w Pszczynie. Później został radcą rządowym w Lublińcu. W maju 1923 roku Matuschka został mianowany starostą powiatu opolskiego, a w 1932 roku został wybrany do pruskiego Landtagu. Jednak już rok później rząd nazistowski przeniósł go w tymczasowy stan spoczynku. Nic dziwnego, skoro narodowi socjaliści nie mieli przyjaciela w Matuschce. Odmówił m.in. wywieszenia na budynku Starostwa Powiatowego w Opolu flagi ze swastyką. Zawsze też odmawiał wstąpienia do NSDAP. Równocześnie utrzymywał bliskie kontakty z antyhitlerowską grupą „Krąg z Krzyżowej”, co ostatecznie stało się przyczyną jego zguby. Po nieudanym zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku Matuschka został aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć. Później wyszło na jaw, że gdyby zamach stanu się powiódł, Matuschka zostałby prezydentem rejencji.

 

Michael Graf von Matuschka Bild: Krzysztof Stręcioch

W grudniu 2009 roku w Opolu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą hrabiemu Michaelowi von Matuschka. W uroczystości wziął udział syn Matuschki, hrabia Mario von Matuschka.

Kościół katolicki umieścił hrabiego Michaela von Matuschka jako świadka wiary w niemieckim Martyrologium XX wieku.

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

Show More