Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rób to mądrze

Niczym odkrywczym nie jest, że aby zachować zdrowie, należy zadbać o regenerację organizmu. Niektórzy jednak błędnie rozumieją, czym jest regeneracja. Większości kojarzy się ona z niekoniecznie aktywnym odpoczynkiem. Owszem, czasami leżenie przed telewizorem jest przyjemne i potrafi odstresować, ale jest to tylko element znacznie większej układanki.


Przede wszystkim właściwe odżywianie jest fundamentem zdrowia. Dieta zbilansowana, dopasowana do upodobań kulinarnych pozytywnie wpłynie na pracę organizmu. Rozsądne podejście do odżywiania nie wiąże się z odmawianiem sobie przyjemności, lecz z racjonalnymi proporcjami. 80% naszego menu powinny stanowić nisko przetworzone i wartościowe produkty, a 20% produkty, które sprawią przyjemność, będąc rekreacyjne w naszej diecie. Istotne jest też, aby ostatni posiłek był w okolicy godziny 19.00. W późniejszych godzinach nasz żołądek wchodzi w fazę przygotowania do snu, dlatego przestaje wydzielać kwasy trawienne. Co za tym idzie, posiłki zjedzone po tym czasie będą trawione dopiero rano.

 

 

Szczególnie w upalne dni należy pamiętać o piciu płynów, najlepiej wody.
Foto: Unsplash

Nawodnienie, suplementacja, aktywność
Kluczowe do prawidłowej pracy naszego organizmu jest też nawodnienie. Woda stanowi około 60% masy człowieka i odpowiednia jej ilość, spożywana każdego dnia, wpłynie na metabolizm, wspomoże trawienie oraz wchłanianie pokarmów. Woda bierze także udział w usuwaniu z organizmu toksyn powstałych w procesach przemiany materii. Warto też wspomóc regenerację odpowiednim uzupełnieniem swojej diety. Na przykład w czasie zwiększonego stresu, wyzwań i obowiązków warto rozejrzeć się za odpowiednią suplementacją, która wpłynie na poprawę naszego samopoczucia i doda energii. Warto też przed tym udać się do specjalisty i wykonać badania krwi. Poza tym całoroczna suplementacja witaminy D, kwasów omega-3 oraz witaminy B pozwoli usprawnić regenerację. Wiadomo też, że aktywność i ruch pozytywnie wpływają na organizm. Regularne wykonywanie ćwiczeń poprawia jakość snu, redukuje stres, wpływa na napięcie mięśniowe i stymuluje układ odpornościowy. Wprowadzenie do swojego harmonogramu dnia ćwiczeń tlenowych, takich jak np. jazda na rowerze czy spacery, stymuluje produkcję komórek wytwarzających energię oraz budujących białka, które pozwalają na ograniczenie starzenia się tkanek na poziomie komórkowym.

Regeneracja podczas snu
Pamiętajmy również o śnie. Zdrowy sen to istotny element funkcjonowania organizmu człowieka, bo to ok. 30% naszego życia. Zwracanie uwagi na higienę snu pozwoli więc wpłynąć na działanie całego ciała i jego regenerację. Znaczna część ludzkiej populacji cierpi na zaburzenia snu oraz wytwarzania melatoniny, która jest hormonem wydzielanym głównie po zapadnięciu zmroku przez szyszynkę, a zatem gruczoł znajdujący się w naszym mózgu. Obecność bodźców świetlnych, takich jak telewizor, smartfon czy światło sztuczne oświetlające mieszkanie, znacząco utrudnia jej produkcję. Dlatego nie bez powodu melatonina jest nazywana hormonem snu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zmniejszenie natężenia światła. Na koniec kilka słów o wątrobie, która najwyższe obroty osiąga w nocy, w godzinach od 1.00 do 3.00. Zajmuje się wtedy wydalaniem substancji toksycznych z naszego organizmu, co doprowadza do oczyszczania ciała. Dzięki tym procesom w wątrobie inne funkcje organizmu znajdują się w stanie spoczynku, a sprawność umysłowa i fizyczna w tym czasie jest na najniższym poziomie, zaś ciało człowieka znajduje się w głębokiej fazie snu i regeneracji.

Karolina Świerc

Show More