Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, August 17, 2022

Zamazali mural

 

 

Bielsko-Biała słynie m.in. z licznych murali. Na początku maja w dzielnicy Kamienica pojawił się nowy, przedstawiający pocztówkę z 1899 roku.

 

Mural był inicjatywą właścicieli jednej z bielskichkawiarni. Powstał on na stacji transformatorowej, a pomysłodawcy uzyskali stosowne pozwolenia od zakładu energetycznego. Na pocztówce można zobaczyć krajobraz Kamienicy z końca XIX wieku, a dokładniej stary drewniany kościółek oraz kościół jubileuszowy cesarza. Oba zostały podpisane na obrazie w języku niemieckim.

Auf der Tür des Transformatorhäusschens sieht man deutslich das Zeichen des “Kämpfenden Polens”
Foto: privat

Zaraz w nocy po zakończeniu prac nad muralem doszło do aktu wandalizmu, w wyniku którego niemieckojęzyczne napisy na obrazie zostały zamalowane szarą farbą. Ponadto na drzwiach stacji transformatorowej wandale namalowali tym samym kolorem charakterystyczną kotwicę, która jest symbolem Armii Krajowej.

 

So sah die Wandmalerei aus, unten sichtbar die deutschen Namen der Kirchen.
Foto: Carmelove Cafe/Facebook

 

Murale, a także zachowane i odrestaurowane niemieckie inskrypcje, są właściwie częścią krajobrazu miejskiego Bielska-Białej, dlatego ten niszczycielski postępek był tak zaskakujący. Inicjatorzy namalowania obrazu w kawiarni w Kamienicy nie chcieli wypowiadać się na temat incydentu. Jak dotąd był to pierwszy tego typu akt wandalizmu w mieście, jednak aby uniknąć kolejnego, mural zostanie odnowiony bez oryginalnych napisów.

Andrea Polański

 

Angriff auf die Minderheit

Show More