Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

30 lat – i wciąż nie dość

Był to intensywny program dla przedstawicieli Olsztyna (Allenstein) i jego miast partnerskich w dniach 23 i 24 maja. Na uroczystym posiedzeniu rady miasta w zamku w Olsztynie wybrano dwóch nowych honorowych obywateli. W planetarium odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej o mieście oraz konferencja poświęcona Mikołajowi Kopernikowi (1473–1543). Przede wszystkim jednak w V liceum odsłonięto mural na temat partnerstwa miast Olsztyna i Gelsenkirchen, którego 30-lecie obchodzono.

– W rzeczywistości zbliżamy się do 31 lat, ponieważ 30 lat minęło już w listopadzie 2022 roku – uśmiecha się Martina Rudowitz (SPD), pierwsza burmistrz Gelsenkirchen. Jednak miasto liczące 260 tys. mieszkańców na zachodzie Republiki Federalnej Niemiec, znane przede wszystkim ze swojego klubu piłkarskiego Schalke 04, objęło patronat nad Olsztynem już kilkadziesiąt lat przed oficjalnym partnerstwem.

Podpisy i mural

– Wiele już razem zrobiliśmy na różnych płaszczyznach, zwłaszcza ze szkołami, ale bardzo aktywni są również seniorzy. Chcemy to kontynuować – zapewnia prezydent Olsztyna dr Piotr Grzymowicz. A Martina Rudowitz dodaje: – Dlatego podpisaliśmy deklarację kontynuacji, spojrzeliśmy sobie w oczy i powiedzieliśmy, że tego wszyscy chcemy.

Prezydent Olsztyna dr Piotr Grzymowicz podpisuje deklarację o dalszej współpracy z Gelsenkirchen.
Foto: olsztyn.eu

Po uroczystym akcie w olsztyńskim zamku odbyła się wycieczka do V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy. Tam na gości czekało odsłonięcie kolorowego muralu z motywami miast partnerskich Gelsenkirchen i Olsztyn. Powstał on w ramach wspólnego projektu z udziałem Gimnazjum im. Maxa Plancka na północy Gelsenkirchen, które w Olsztynie reprezentował właściwy burmistrz dzielnicy Dominic Schneider (SPD). Tam również powstało graffiti; są jednak różnice, jak mówi Martina Rudowitz: – Obraz w Gelsenkirchen jest namalowany sprayem, a obraz w Olsztynie to mural wykonany farbami akrylowymi.

Dyrektor V Liceum w Olsztynie Anna Struk (po lewej) z pierwszą burmistrz Gelsenkirchen Martiną Rudowitz przed nowym muralem
Foto: Zbigniew Woźniak / Gazeta Olsztyńska

Wspólne płaszczyzny – historycznie i w przyszłości

Oba dzieła, technicznie zupełnie różne, wykazują duże podobieństwa w doborze motywów. – Mikołaj Kopernik, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, pojawia się i tu, i tam – stwierdził z satysfakcją Piotr Grzymowicz podczas otwarcia konferencji poświęconej wielkiemu astronomowi w olsztyńskim planetarium, której towarzyszyła wystawa zdjęć miasta.

Graffiti in Gelsenkirchen von der Seite des Max-Planck-Gymnasiums
Foto: www.mpg-ge.de

Projekt graffiti jest tylko jednym z wielu, które wypełniają życiem partnerstwo Olsztyna i Gelsenkirchen. W przyszłym roku, po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, ponownie odbędzie się wymiana uczniów między obiema szkołami – kolejne osobiste spotkanie, na które z utęsknieniem czekają młodzi ludzie. Martina Rudowitz i Piotr Grzymowicz są zgodni: – Chcą się poznać, zrobić coś razem. Razem niosą żywe partnerstwo w przyszłość.

Nie tylko Gelsenkirchen

W Olsztynie rozwinęła się pozytywna tradycja, że przedstawiciele innych miast partnerskich są również zapraszani na takie uroczyste okazje. – Są to Rovaniemi w Finlandii, Châteauroux we Francji, ukraińscy przyjaciele z Łucka, nowi partnerzy z Richmond w USA i, jak zawsze, koledzy z drugiego niemieckiego miasta partnerskiego Offenburga – wylicza z dumą Piotr Grzymowicz.

Dominic Schneider und Martina Rudowitz (3. v. l.) aus Gelsenkirchen mit den Vertreterinnen der ukrainischen Stadt Luzk (Łuck)
Foto: Uwe Hahnkamp

Tym razem barwy Offenburga reprezentowali dr Martina Bregler (SPD) z rady miasta oraz prof. dr Stephan Trahasch, rektor tamtejszej szkoły wyższej. To dla nich ważna data, bo zarówno partnerstwo miast, jak i uczelni z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w przyszłym roku będzie obchodzić 25-lecie. Jest więc jeszcze co świętować – i ważne jest, aby ta współpraca była bliska i żywa.

Uwe Hahnkamp

Show More