Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mozart and Co.

Austria była motywem przewodnim tegorocznych Niemieckojęzycznych Konfrontacji Teatralnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Wyzwanie to podjęły grupy teatralne z siedmiu szkół w regionie.

Oczywiście w konfrontacjach teatralnych każdorazowo biorą udział zespoły z dwóch szkół stowarzyszeniowych w Raszowej i Opolu-Malinie. Konkurs jest jednak otwarty dla wszystkich zainteresowanych szkół, dlatego do centrum kultury w Tarnowie Opolskim, gdzie tradycyjnie odbywają się spotkania teatrów niemieckojęzycznych, przybyły też grupy uczniów ze: Steblowa, Gosławic koło Dobrodzienia, Mechnicy, Kędzierzyna-Koźla, ale także z pobliskiego Nakła. Wszyscy byli podekscytowani, ale ich opiekunowie wiedzieli, że nic nie może pójść źle. Jak Alicja Jajak, nauczycielka języka niemieckiego w szkole podstawowej w Nakle, która, z jednym wyjątkiem, stworzyła grupy teatralne na każde konfrontacje. – Nigdy nie wymyślam samodzielnie sztuk dla poszczególnych motywów przewodnich, ale robimy to w grupie. W ten sposób uczniowie są zaangażowani od początku i wtedy nauka tekstu jest dużo łatwiejsza – mówi Alicja Jajak.

Die Nakeler Gruppe präsentierte eine verrückte Busreise zum Wiener Christkindlmarkt.
Foto: Rudolf Urban

Młodzi aktorzy z Nakła pokazali Austrię poprzez wyjazd na jarmark świąteczny (Christkindlmarkt) do Wiednia. Na kilku przystankach dołączyli do nich w autobusie coraz bardziej znajomi Austriacy. A i w innych grupach raz po raz pojawiały się osobistości z przeszłości i teraźniejszości, jak np. w grupie z Maliny, gdzie oprócz Mozarta i Hundertwassera na scenie pojawili się także Porsche i Schwarzenegger. I oczywiście nie mogło zabraknąć najsłynniejszej pary cesarskiej – Sissi i Franciszka. W zespole z Maliny w rolę cesarza wcielił się Filip: – To bardzo miłe uczucie, kiedy znasz tekst, a publiczność cię słucha. Nie miałem tremy przed występem, ale niektórzy inni z naszej grupy tak – mówi z przekonaniem młody aktor.

Każde konfrontacje teatralne mają inne motto. W ostatnich latach były to: baśnie braci Grimm, bohaterowie książek dla dzieci Janoscha czy twórczość Helme Heine. Tym razem organizatorzy wybrali kraj. – Austria to fajny temat, co widzieliśmy po liczbie uczestniczących grup. Jest wiele do odkrycia, co można zaprezentować na scenie, i to właśnie zrobiły grupy. Może wkrótce w ślad za tym pójdzie Szwajcaria – mówi dr Margarete Wysdak, przewodnicząca stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae.
Choć było jury, które również dokonało swojej profesjonalnej oceny, to ostatecznie wszyscy powinni czuć się zwycięzcami. Dlatego nie przyznano konkretnych miejsc. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie otrzymały pakiety z materiałami dydaktycznymi na temat Austrii.

Konfrontacje teatralne zostały sfinansowane ze środków Konsulatu Niemiec w Opolu oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

Rudolf Urban

Show More