Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wspólne rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych przez małżonków? Zapytaj prawnika!

Małżonkowie co do zasady podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje jednak możliwość wspólnego rozliczenia dochodów osiągniętych przez małżonków.


Małżonkowie zamieszkujący na terytorium RP, objęci obowiązkiem podatkowym oraz pozostający we wspólności majątkowej przez okres całego roku podatkowego lub od dnia zwarcia związku małżeńskiego do końca roku podatkowego, jeżeli związek ten został zawarty w trakcie roku podatkowego, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym mogą dokonać wspólnego rozliczenia. Rozliczenie to polega na zsumowaniu dochodów uzyskanych w roku podatkowym przez małżonków, po przeliczeniu odrębnie dla każdego z małżonków kwot pomniejszających wysokość dochodu oraz finalnie wymierzeniu podatku w podwójnej wysokości uzyskanej kwoty.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik Foto: KTGW

Wspólne rozliczanie

Wniosek o wspólne rozliczenie się może złożyć nawet jeden z małżonków, przy czym należy pamiętać, że osoba taka może ponieść odpowiedzialność karną w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia. Warto dodać, że ze wspólnego rozliczania się mogą skorzystać małżonkowie mający inne miejsce zamieszkania dla celów podatkowych niż RP. Ustawa przewiduje również możliwość wspólnego rozliczania się przez osoby samotnie wychowujące dzieci, tj. wspólnego rozliczania dochodów uzyskanych przez rodzica oraz dochodów uzyskanych przez dzieci. Wspólnego rozliczenia się można dokonać za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT” lub za pośrednictwem prywatnych programów służących do rozliczania PIT-u. Należy pamiętać, iż przy logowaniu do rządowej platformy „Twój e-PIT” deklaracja przygotowana przez Ministerstwo Finansów nigdy z urzędu nie stosuje wspólnego rozliczania się małżonków. Należy zatem po zalogowaniu się do usługi wybrać opcję wspólnego rozliczenia się.
Oprócz tego należy dokonać uwierzytelnienia małżonka poprzez podanie jego danych, takich jak:

– PESEL, NIP,

– data urodzenia,

– kwota przychodu z rozliczenia za 2021 r.,

– jedna z kwot przychodu z rozliczenia za 2020 r. (np. z druku PIT-11),

– kwota nadpłaty/do zapłaty z PIT za 2022 r.,

– imię ojca małżonka.

Należy zaznaczyć, iż uwierzytelnienia małżonka nie możemy dokonać za pośrednictwem profilu zaufanego.

Podsumowanie

Wspólne rozliczanie małżonków możemy potraktować jako, co do zasady, korzystne rozwiązanie dla rodzin. Stanowi ono pewnego rodzaju ulgę podatkową, pozwalającą na obniżeniu wysokości kwoty podatku PIT. Jednakże nie jest to rozwiązania korzystne dla wszystkich małżonków, ponieważ może doprowadzić do zwiększenia kwoty należnego podatku z uwagi na osiągnięcie wyższego progu podatkowego. Rozwiązanie to jest najbardziej atrakcyjne dla małżeństw, w których istnieje duża różnica osiąganych dochodów, tj. kiedy jeden z małżonków osiąga duże dochody w roku podatkowym, natomiast drugi osiąga bardzo małe dochody albo nie osiąga ich wcale.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

Show More