Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zmiany powinny nastąpić niezwłocznie

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w połowie stycznia odniósł się do propozycji powrotu trzech godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości do szkół. Jego zdaniem nie powinno się z tą sprawą czekać do września.

Foto: Marcin Wiącek Foto: facebook.com

Marcin Wiącek nie zgłasza uwag do rozwiązań zawartych w rozporządzeniu zmieniającym dotychczasowe zasady wprowadzone przez ministra Czarnka. „W dotychczasowych wystąpieniach do Ministra Edukacji i Nauki RPO wskazywał na konieczność przywrócenia pełnego wymiaru godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w formie nauki dodatkowej, na zasadzie równości z innymi mniejszościami” – czytamy w wystąpieniu rzecznika.

Zastrzeżenia RPO budzi jednak termin wejścia w życie proponowanych zmian, które nowe kierownictwo resortu edukacji planuje na wrzesień 2024 r. „Rozporządzenie z 4 lutego 2022 r. prowadzi do naruszenia standardu konstytucyjnego i prawnomiędzynarodowego w zakresie pozytywnego działania państwa na rzecz podtrzymania tożsamości kulturowo-językowej. Dlatego też usunięcie skutków wejścia w życie tego rozporządzenia powinno nastąpić niezwłocznie – od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego 2023/2024” – stwierdza Marcin Wiącek.
Przywrócenie pełnego wymiaru godzin w trakcie trwania roku szkolnego może jego zdaniem stanowić wyzwanie organizacyjne dla szkół. Jednak dyrektorzy mają możliwość wprowadzenia niezbędnych zmian w arkuszu organizacyjnym w trakcie roku szkolnego poprzez aneksowanie zatwierdzonego dokumentu. Dlatego RPO prosi minister edukacji o wzięcie pod uwagę jego stanowiska na dalszym etapie prac legislacyjnych.

ru

Show More