Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Aktywny „Opolski senior”

 

 

Kluby seniora, szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych, infolinia – to tylko niektóre działania podejmowane w ramach projektu „Opolski senior”. Mimo pandemii udało się w minionym roku zapewnić szerokie wsparcie osobom starszym i niesamodzielnym, a działania mają być kontynuowane także w 2021 roku.

 

 

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wraz z partnerami – Towarzystwem Dobroczynnym Niemców oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu – realizuje projekt od 2019 roku. W jego ramach powołano 20 klubów seniora na terenie województwa opolskiego. – Kluby te mają swoje siedziby w małych miejscowościach i każdy z nich ma swojego animatora. Te osoby zostały przeszkolone i wyposażone w sprzęt (laptopy, telefony komórkowe), dzięki czemu mogą organizować swoją pracę – powiedziała na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej podsumowującej miniony rok w „Opolskim seniorze” Zuzanna Donath-Kasiura, koordynator projektu. Jednocześnie, choć aktualnie finansowanie pochodzące z funduszy unijnych nie pozwala na uruchomienie kolejnych klubów, w niektórych już istniejących animatorki otworzyły w sąsiednich miejscowościach filie, aby dotrzeć do jak największej liczby osób.

 

 

Spotkania

Celem działalności klubów seniora jest stworzenie miejsca spotkań dla osób starszych w danej gminie. Animatorki, które w klubach są od poniedziałku do piątku przez dwie godziny dziennie, proponują seniorom szereg zajęć: warsztaty artystyczne, manualne, kulinarne i sportowe. Jednak w marcu 2020 r. działalność musiała być przerwana. – Na początku kluby zostały całkowicie zamknięte, ale animatorki pracowały nadal, m.in. szyły maseczki dla uczestników klubu i innych potrzebujących, dowoziły seniorom zakupy i przygotowywały pakiety zadań do wykonania w domu. Oczywiście zaproponowaliśmy również zajęcia online, które były całkowitą nowością i od seniorów niejednokrotnie wymagały nauki obsługi sprzętu komputerowego, ale mimo wszystko cieszyły się one popularnością – mówi Sabina Okos, opiekunka animatorów w „Opolskim seniorze”.

Aktualnie kluby seniora znowu działają, choć w pełnym reżimie sanitarnym i z ograniczoną liczbą uczestników. – Liczymy jednak na to, że za jakiś czas będziemy mogli powrócić do normalności, ponieważ widzimy, jak bardzo potrzebne są spotkania dla osób starszych, które niejednokrotnie żyją samotnie, gdyż dzieci i wnuki mieszkają zazwyczaj za granicą – mówi Sabina Okos.

 

 

Pomoc telefoniczna

Te słowa potwierdza Magdalena Rosińska, jedna z dwóch psycholożek w „Opolskim seniorze”, które w pierwszej kolejności prowadzą infolinię dla osób starszych i ich opiekunów. Przy czym samotność to nie jedyny problem, także śmierć osoby bliskiej doskwiera wielu ludziom. – Dlatego myślę, że szczególnie w czasie pandemii taka infolinia jest bardzo dobra, ponieważ dostęp do usług psychologicznych w Polsce jest i tak utrudniony, a tutaj seniorzy mogą we w miarę krótkim czasie otrzymać za darmo pierwsze wsparcie psychologiczne – wyjaśnia Magdalena Rosińska, dodając, że na początku nie było łatwo przekonać seniorów do korzystania z porad telefonicznych: – Ale rozszerzyłyśmy działalność o spotkania bezpośrednie w klubach, dzięki czemu seniorzy mogą poznać nas osobiście. Przez to infolinia zaczęła działać lepiej, ponieważ osoby te teraz mają mniejsze problemy ze zwierzeniem się i prośbą o pomoc.

 

 

Pomoc sąsiedzka

W ramach „Opolskiego seniora” działają również „Sąsiedzkie usługi opiekuńcze”, które organizuje Towarzystwo Dobroczynne Niemców. W sumie 41 osób zostało przeszkolonych i działa teraz w terenie. Natomiast Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował 28 warsztatów wokalnych i teatralnych w Opolu, 7 darmowych spektakli dla seniorów w teatrze Ekostudio oraz przeszkolił 58 osób świadczących usługi w społeczności lokalnej.

Mimo niepewności co do terminu wyjścia z lockdownu, w „Opolskim seniorze” w roku 2021 większość działań będzie kontynuowana, ponadto planowane są szkolenia dla animatorów klubów, które mają posłużyć poszerzeniu oferowanych przez animatorki zajęć, zwiększenie ilości spektakli dla seniorów oraz organizacja Dnia Seniora.

Rudolf Urban

 

Kluby seniora działają w następujących miejscowościach: Antoniów, Biedrzychowice, Bierawa, Biskupice, Borycz, Chrząstowice, Cisek, Długomiłowice, Dąbrówka Górna, Jemielnica, Komprachcice, Kórnica, Narok, Raszowa, Ujazd, Zagwiździe, Zawada, Zdziechowice, Zdzieszowice, Źlinice.
Porady telefoniczne można uzyskać pod nr. tel. +48 509 456 581 lub +48 509 456 578
Więcej informacji również na stronie: www.opolskisenior.pl.

Show More