Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Atak na mniejszość

Dzisiejszej nocy w Walcach nieznani sprawcy dokonali dokonali aktu wandalizmu w Walcach. Treść napisów na budynku tamtejszej OSP oraz tekturowe tablice zamieszczone na drzwiach Urzędu Gminy świadczą o ataku na tle narodowościowym.

 

Jedna z tablic tekturowych tablic, które znaleziono przed UG w Walcach. / Einer der Pappdeckel, die am Gemeindeamt in Walyen gefunden wurde.
Foto: privat

 

„III Powstanie Śląskie 02.05.1921r – 02.05.2021r walecki wójt nie pamięta, TSKN nie chce pamiętać. PS. Śmiechu  pamiętasz skąd pochodzisz? Waloszek, dzieci nie lubią Niemiec und niemieckich matek” – to treść jednek z tekturowych tablic, którą pracownicy waleckiego urzędu gminy znaleźli dziś rano na drzwiach. Niecałe dwa kilometry dalej na ścianie remizy OSP Walce ktoś na czerwono nasmarował „J…ć TSKM”. I jakby tego było mało  w akcję antyniemiecką została wmieszana Młodzieżowa Rada Gminy w Walcach, ponieważ na jej profilu facebookowym pojawił się wpis o tym, iż „wśród młodych łatwiej szukać nacjonalistów”, co ma sugerować, iż opiekująca się z ramienia urzędu gminy młodzieżową radą Izabela Waloszek jako przewodnicząca gminnych struktur TSKN ma negatywny wpływ na młodych walczan.

 

Obsmarowana ściana OSP Walce / Beschmierte Wand der FFW Walzen.
Foto: privat

 

Sama Izabela Waloszek nie chce sprawy komentować, choć przyznaje, że podobne wpisy miały miejsce wcześniej w mediach społecznościowych. Wójt gminy Walce Marek Śmiech natomiast mówi: „Nigdy nigdzie nie wypowiadaliśmy się w związku z obchodami III Powstania Śląskiego. Nie poruszaliśmy także nigdy tematów polskości lub niemieckości, ponieważ w naszej lokalnej społeczności zawsze działamy wspólnie i dotychczas nie dochodziło do podziałów na tle narodowościowym lub kulturowym. Może właśnie ta dobra wewnętrzna współpraca komuś przeszkadza i chce ją zburzyć?” Co obok samego ataku na tle narodowościowym smuci włodarza gminy dewastacja mienia OSP. „Strażacy troszczą się o ten budynek, inwestują w niego, ponieważ dla nich to jakby ich drugi dom. A ktoś w nocy przychodzi i niszczy elewację wulgarnym wpisem. To jest bulwersujące”, mówi wójt Śmiech.

O zajściu została poinformowana policja i, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, sprawca lub sprawa będą teraz ścigani na podstawie kodeksu karnego z paragrafu 256, który mówi: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 

Auch der Oberglogauer Gemeinderat Bernard Dembczak wurde Opfer des Angriffs. / Także radny głogówecki Bernard Dembczak stał się ofiarą ataku.
Foto: privat

 

Te same osoby zaatakowały również radnego Głogówka Bernarda Dembczaka i to za pomocą tablicy tekturowej w Walcach, choć Głogówek to inna gmina leżąca w innym powiecie. Antyniemiecka treść jest jednak taka sama: „Ch.j ci w potylicę, Głogówek, zawsze polski!”

Jest to najwidoczniej aluzja do kwietniowego posiedzenia głogóweckiej rady miejskiej, której większość członków odrzuciła projekt uchwały autorstwa tamtejszego burmistrza, który chciał tablicą upamiętnić polskich patriotów. Zdaniem grupy radnych tablica powinna honorować patriotów bez zapisu o narodowości, aby każdy mieszkaniec mógł upamiętniać swoich przodków  (Więcej o tym piszemy TUTAJ). Radny Dembczak nie chciał sprawy komentować.

ru

Show More