Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemiecki Bundestag: Powstała parlamentarna grupa ds. mniejszości

W środę (22 czerwca) Stefan Seidler, poseł do parlamentu z ramienia Stowarzyszenia Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW), zainaugurował działalność Parlamentarnej Grupy ds. Mniejszości w Berlinie. Jest to ugrupowanie ponadpartyjne, które chce poświęcić więcej uwagi mniejszościom narodowym w Niemczech. Pewną rolę mają jednak odgrywać także mniejszości niemieckie za granicą – np. w Polsce.

– Fakt, że (…) moja koleżanka Denise Loop (Sojusz 90/Zieloni – przyp. red. ) i ja, wraz z członkami SPD, CDU/CSU, FDP, Partii Lewicy i Sojuszu 90/Zielonych, byliśmy w stanie przeprowadzić spotkanie założycielskie nowej grupy parlamentarnej ds. mniejszości, to duży krok ku widoczności czterech autochtonicznych mniejszości w niemieckim Bundestagu – stwierdza Stefan Seidler w komunikacie prasowym SSW – partii duńskiej mniejszości w okręgu Szlezwik i narodowych Fryzów z Fryzji Północnej.

Dzięki pracom tego nieformalnego gremium cztery mniejszości narodowe w Niemczech – Fryzowie, Serbołużyczanie, Romowie i Sinti oraz Duńczycy – oraz ich potrzeby mają być „w większym stopniu uwzględniane w pracach parlamentarnych i przez opinię publiczną”, kontynuuje SSW.

Der SSW-Abgeordnete Stefan Seidler
Foto: https://stefan-seidler.info

– W najbliższej przyszłości nie zabraknie nam tematów – mówi z przekonaniem Stefan Seidler i dodaje: – Musimy przedyskutować kwestię nierównego traktowania mniejszości przez rządy poszczególnych krajów związkowych, inicjatywę Minority SafePack oraz temat związany z Kongresem Federalnej Unii Europejskich Grup Narodowościowych, który odbędzie się 29/30 września 2022 r. w Berlinie.

Ponadto 42-letni rodowity mieszkaniec Flensburga stwierdza: – Chcemy również wymienić się doświadczeniami z pełnomocnikiem rządu federalnego ds. walki z antycyganizmem, dr. Mehmetem Daimagülerem, oraz pełnomocnikiem ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, Natalie Pawlik. Pragniemy też jednak, aby nasz głos był słyszalny w takich sprawach jak zmniejszenie środków finansowych dla mniejszości niemieckiej w Polsce przez tamtejszy rząd.

Denise Loop
Foto: Bündnis 90/Die Grünen im Bundestag, Kaminski

Jak informuje „Der Nordschleswiger” – dziennik mniejszości niemieckiej w Danii – powołując się na duńsko-niemiecką gazetę „Flensborg Avis”, do grupy parlamentarnej należy w sumie 25 posłów.

ln

Titelfoto: https://stefan-seidler.info

Show More