Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Koła DFK w poszukiwaniu tożsamości i korzeni

O przebiegu projektu „Konsolidacja Domów Spotkań” w minionym roku z Sybillą Dzumlą, koordynatorką projektu, rozmawia Anna Durecka.


Niedawno zakończył się kolejny udany rok dla projektu „Konsolidacja Domów Spotkań”. Jak kształtowało się zainteresowanie tym popularnym projektem na przestrzeni ubiegłego roku?
Rok 2023 był naprawdę udany. W całej Polsce zrealizowaliśmy łącznie 670 małych projektów. Jak zwykle regionem z największą ich liczbą było województwo opolskie z 393 projektami, a następnie województwo śląskie z 212 projektami. Łącznie 65 projektów zorganizowano w innych regionach, w tym na Pomorzu, Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach.
Tak duża liczba projektów była możliwa dzięki zwiększeniu finansowania, jakie miało miejsce latem. Początek roku był bardzo trudny, ponieważ budżet projektu był bardzo ograniczony w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak dzięki realokacji środków od lata można było realizować więcej projektów. Koła DFK naturalnie z tego skorzystały. Pod tym względem druga połowa roku była dla nas normalna. W końcu projekt dotyczy rewitalizacji domów spotkań i na początku koła DFK musiały czekać w kolejce, aby zorganizować małe projekty.
Łącznie w projekcie w 2023 r. wzięły udział 282 grupy mniejszości.

An dem Projekt „Begegungsstättenarbeit“ haben sich im Jahr 2023 insgesamt 282 Minderheitengruppen beteiligt.
Im Rahmen des Projekts fanden polenweit 670 Kleinprojekte statt.
Foto: VdG

Jakie hasło przyświecało tegorocznej edycji projektu?
Było to „Odkrywanie własnych korzeni”. Na seminarium wprowadzającym na początku roku pokazaliśmy ludziom, jak to zrobić. Tak więc albo badania w archiwach państwowych, korzystanie z rejestrów kościelnych lub odwiedzanie starych grobów, gdzie można również spróbować dowiedzieć się więcej o osobie, która została tam pochowana. Było wiele różnych projektów na ten temat. Czasami były to wizyty w archiwach państwowych połączone z warsztatami. Członkowie niektórych grup DFK nauczyli się, jak stworzyć własne drzewo genealogiczne. W rezultacie poznali również niemiecką przeszłość, niemiecką tożsamość, która czasem popada w zapomnienie, szczególnie w najmłodszych pokoleniach. Aby obudzić ją w dzieciach i wnukach, taka praca z drzewem genealogicznym i księgą genealogiczną jest bardzo dobra.

W projekcie „Konsolidacja Domów Spotkań” w 2023 r. wzięły udział łącznie 282 grupy mniejszości.

Oprócz tego tematu było oczywiście również wiele projektów dotyczących lokalnej historii, warsztatów na temat niemieckich tradycji i zachowania zwyczajów. Przy zgłaszaniu projektów istnieje regionalne ograniczenie dla tych, które odbywają się poza domem spotkań. Nie jest tak bez powodu, ponieważ daje to możliwość poznania własnego regionu, własnej małej ojczyzny, nie tylko podróżując autobusem, ale często rowerem lub pieszo.

Co już wiemy o tegorocznym projekcie?
Projekt na pewno będzie kontynuowany i rozpocznie się jak zwykle w marcu. Bardziej szczegółowe informacje będą dostępne w nadchodzących tygodniach.

Projekt „Konsolidacja Domów Spotkań” jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Show More