Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zbliża się aktywny semestr letni!

Z Danielą Gurok ze Stowarzyszenia Studentów Niemieckich w Polsce w Opolu (VDH) o programie wydarzeń stowarzyszenia w nadchodzącym semestrze letnim rozmawia Andrea Polański.

Czy możesz przedstawić nam program VDH na nadchodzący semestr letni?

Oczywiście. W semestrze letnim zaplanowaliśmy różne wydarzenia mające na celu wzmocnienie społeczności w stowarzyszeniu i zaoferowanie naszym członkom oraz sympatykom VDH wzbogacających doświadczeń. Obejmują one oczywiście spotkanie w restauracji inaugurujące semestr, jak również obchody 21. rocznicy założenia stowarzyszenia z imprezą w sobotę 15 czerwca. Jesteśmy jednak również otwarci na współpracę z mniejszością niemiecką i planujemy wspólny wykład w ramach projektu LernRaum.pl, a także możliwość wzięcia udziału w wycieczkach do innych związków studenckich. Planujemy też letni wieczór grillowy oraz stoliki bywalców.

To brzmi jak zróżnicowany program. Z czym dokładnie wiążą się obchody rocznicy założenia stowarzyszenia oraz uroczysty komers?

Obchody założenia VDH są dla nas ważnym wydarzeniem, na którym gromadzimy członków, sympatyków stowarzyszenia oraz gości z regionu, z mniejszości niemieckiej, i z zagranicy. W tym roku obchodzimy je po raz 21., a w ich trakcie zostanie wygłoszony wykład na temat historii Śląska Opolskiego, szczególnie w związku z 25. rocznicą powstania województwa opolskiego. Będzie to okazja do świętowania kultury i historii naszego regionu.

W tym roku nawiązujecie również współpracę z LernRaum.pl i wspomniałaś o tym, że w programie semestru znajdzie się wykład na temat języka śląskiego.

Dokładnie tak. Wykład na temat języka śląskiego zostanie wygłoszony w kwietniu przez Marcina Hellbacha, członka naszej korporacji, w Dobrej i już nie możemy się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu i użyciu języka śląskiego. Uważamy, że obecna sytuacja języka śląskiego w odniesieniu do regionu jest bardzo ważna – z perspektywy politycznej jest również dynamiczna. Tego typu wydarzenia dają bezpośrednią możliwość poznania zmian politycznych i społecznych w tym temacie, otwartej dyskusji, a tym samym realizacji jednego z naszych akademickich założeń, czyli nauki. Ważne jest dla nas, aby szanować różnorodność kulturową i historyczną oraz pielęgnować nasze korzenie, zwłaszcza że w VDH język śląski można od czasu do czasu usłyszeć obok niemieckiego.

To brzmi bardzo interesująco. Wspomniałaś również, że być może odbędzie się wycieczka na obchody rocznicy założenia jednego ze stowarzyszeń niemieckich studentów w Niemczech. Jakie macie kontakty z innymi organizacjami studenckimi?

Planujemy wzmocnić nasze kontakty z innymi stowarzyszeniami, a wizyta na obchodach rocznicy powstania Stowarzyszenia Studentów Niemieckich w Dreźnie jest do tego bardzo dobrą okazją. Pozwoli nam na wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów, pielęgnowanie przyjaźni, poszerzenie naszej sieci kontaktów i mówienie w języku niemieckim. Międzynarodowe spotkania kultywują m.in. niemiecką kulturę i język. Nawet jeśli ktoś dołączy do VDH z niewielką znajomością języka, automatycznie nauczy się niemieckiego, gdy wejdzie w kontakt z niemieckojęzycznymi korporacjami. Ponadto takie wydarzenia zazwyczaj przyczyniają się również do możliwości realizacji programu kulturalnego za granicą. Postrzegamy takie międzynarodowe wymiany jako wzbogacenie dla naszych członków i stowarzyszenia jako całości.

“Ważne jest, aby wspierać szczególnie młode pokolenie naszych członków w ich rozwoju akademickim i kulturalnym.”

W jaki sposób regularne spotkania przyczyniają się do rozwoju społeczności w VDH?

Nieformalne spotkania mają kluczowe znaczenie dla solidarności naszych członków. Odbywają się one w swobodnej, choć czasem też formalnej atmosferze, gdzie możemy dzielić się naszymi przemyśleniami i opiniami, omawiać nowe pomysły i spędzać razem czas. Aby przyciągnąć nowych członków, musimy regularnie pielęgnować społeczność naszych braci i sióstr, ponieważ jest to podstawa rozwoju każdego stowarzyszenia. Podczas 20. obchodów rocznicowych w 2023 r. zdecydowaliśmy, że w roku akademickim należy zorganizować wydarzenie rodzinne, aby zintegrować rodziny naszych braci i sióstr z korporacji. Jest to również okazja dla naszych członków, aby przyprowadzić swoich partnerów, dzieci, znajomych lub przyjaciół i włączyć ich do naszej społeczności.

To brzmi jak ciepła i przyjazna atmosfera. I na koniec – w jaki sposób VDH zachęca swoich członków do udziału w wydarzeniach naukowych i kulturalnych oraz do pielęgnowania kontaktów społecznych?

Aktywnie zachęcamy ich do udziału w wydarzeniach naukowych i kulturalnych w Polsce i za granicą, pomagając w ich organizacji lub bezpośrednio w nich uczestnicząc. Ważne jest, aby wspierać szczególnie młode pokolenie naszych członków w ich rozwoju naukowym i kulturalnym. Zwracając uwagę na ofertę i uczestnicząc w wydarzeniach społeczno-kulturalnych w ramach programu semestralnego, przyczyniamy się do podnoszenia świadomości w zakresie szeroko rozumianego dokształcania, a w pewnym sensie także edukacji kulturalnej młodzieży i studentów. Pielęgnowanie kontaktów społecznych, czy to w ramach stowarzyszenia, czy poza nim, z czasem przeradza się w przyjaźnie, które tworzą i wzmacniają naszą społeczność i stanowią punkt wyjścia do aktywności studenckiej w stowarzyszeniu i oczywiście w życiu.

Show More