Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Święto dla fanów teatru

Wszystkie dziewięć grup Jugendbox, które wzięły udział w projekcie, zaprezentowało na scenie Centrum Kultury w Głogówku sztuki, nad którymi pracowały przez dziewięć miesięcy. Spektakle miały już swoją premierę w kołach DFK, gdzie grupy Jugendbox rozpoczęły swoją działalność: w Kędzierzynie-Koźlu, Białej, Rzepczu, Dobrodzieniu, Oleśnie, Wałbrzychu, Toszku, Głogówku i Raszowej.

Spektakle to uczta dla fanów teatru, komedii, tragedii, tańca i nie tylko. W swoich sztukach młodzi ludzie poruszają aktualne tematy, takie jak: pokój, pieniądze, konsumpcja mediów, wzorce do naśladowania i konsekwencje ważnych decyzji życiowych.
– Zwykle zaczynaliśmy nasze próby w sobotnie poranki, ponieważ nie było innego sposobu, aby je zorganizować, jako że mamy wiele zobowiązań po szkole w ciągu tygodnia. W naszej sztuce o współczesnych wzorach do naśladowania pracowaliśmy głównie z tym, w czym każdy z nas jest dobry: akrobatyka, piłka nożna czy gra na trąbce. Używamy tego wszystkiego, aby przekazać publiczności, że każdy jest najlepszy w byciu sobą – mówi 13-letnia Milena Vogel z Kędzierzyna-Koźla.

Tanz, Musik, Ruhm und Reichtum. Mit aktuellen Vorbildern beschäftigte sich die Gruppe aus Kandrzin Cosel.
Foto: Piotr Obstoj, Creativefoto

Więcej niż teatr
Przewodnicząca jury, aktorka Anka Graczyk, jest przekonana do idei projektu. – Myślę, że projekt jest bardzo ważną inicjatywą dla tego, co język niemiecki oznacza tutaj w regionie – mówi jurorka i dodaje: – To coś zupełnie innego grać w sztuce, która została już przez kogoś stworzona. Kluczową kwestią w projekcie Jugendbox jest to, że młodzi ludzie sami tworzą sztuki. W ten sposób poruszają tematy, które interesują ich grupę wiekową. A nie wychodząc na scenę jako „ja”, można odpowiedzieć na te pytania w ciekawy sposób – mówi Anka Graczyk. Po zobowiązaniach na scenie na ok. 100 młodych ludzi czekał rajd miejski w Głogówku, gdzie w zabawny sposób poznawali historię miasta. Ponieważ grupy były mieszane, uczestnicy z różnych kół DFK lepiej się poznali. Pełen wrażeń dzień festiwalu teatralnego w Głogówku zakończył się dyskoteką w hali sportowej szkoły podstawowej nr 1 w Głogówku.

– Kluczową kwestią w projekcie Jugendbox jest to, że młodzi ludzie sami tworzą sztuki – mówi przewodnicząca jury, aktorka Anka Graczyk.

Wyniki
W niedzielę zaprezentowano wyniki przeglądu teatralnego. Jury nie miało łatwego zadania z wyborem najlepszych przedstawień. – Mam wrażenie, że za każdym razem mówimy to samo. Ale jesteśmy zachwyceni tegorocznym poziomem. Niezwykła liczba grup była o włos od zdobycia nagrody. O ostatecznych wynikach naprawdę zadecydowały niuanse – powiedziała członkini jury i reżyserka Romana Janik podczas ceremonii wręczenia nagród. Trzecie miejsce zajęła grupa z Białej za sentymentalną sztukę „Kiedyś było to nie do pomyślenia…” („Früher war es nicht zu denken…”) o czasach pokolenia rodziców uczestników, która została przypomniana podczas świąt Bożego Narodzenia. Drugie miejsce zajęła grupa z DFK w Oleśnie, która brała udział w konkursie po raz pierwszy. Spektakl „Mama nie żyje” („Mama ist tot”) dotyczył stereotypów i trudnych kwestii rodzinnych. Pierwsze miejsce zajęła grupa z DFK w Głogówku ze sztuką „Wideoteka” („Videothek”), w której główna wykonawczyni przyglądała się innym, wymyślonym wersjom swojego życia, np. jako popularna gwiazda rocka.

Momente zum Schmunzeln wie auch Erschreckendes: die Gruppe aus Waldenburg bereitete eine Tragikomödie mit dem Titel „Leon“ vor.
Foto: Piotr Obstoj, Creativefoto

Nowy rozwój
W Głogówku, po raz pierwszy w historii Jugendbox, grupę poprowadzili młodzi dorośli, którzy sami kilkakrotnie uczestniczyli w projekcie. Tego zadania podjęli się Marzell Rogosch i Karolina Dzierza. – To było dla mnie ciekawe wyzwanie, ale nigdy nie odważyłbym się zrobić tego sam. Dobrze, że Karolina weszła na pokład i mogłyśmy razem zmierzyć się z tą ekscytującą przygodą – mówi 18-letni Marzell.

Projekt został sfinansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Manuela Leibig

Show More