Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Inne spojrzenie na rolnictwo

Andreas Hermes Akademie organizuje co roku „TOP Kurs – an den Grenzen wachsen Horizonte” dla młodych rolników z Niemiec. Dzięki współpracy Związku Śląskich Rolników z Deutscher Bauernverband der Vertriebenen możliwy jest udział w tym kursie również rolników ze Śląska. W tegorocznej, 47. edycji wziął udział 25-letni Rafał Poremba z Głogówka.

Jest on trzecią osobą ze Związku Śląskich Rolników, która mogła wziąć udział w trwającym dziewięć tygodni kursie. Szkolenie odbywa się on co roku, natomiast ZŚR ma możliwość wydelegowania tam jednej osoby ze swoich kręgów co dwa lata. – Deutscher Bauernverband zaangażował się bardzo w założenie naszego Związku Śląskich Rolników 32 lata temu. Nasza współpraca nadal trwa. To właśnie oni zaproponowali nam udział w tym kursie i partycypują częściowo w kosztach. Cieszymy się, że w ten sposób możemy naszych członków doszkalać – mówi Bernard Dembczak, przewodniczący Związku Śląskich Rolników.

Spośród pięciu chętnych Zarząd Związku wybrał właśnie Rafała. – To jest kurs skierowany do młodych ludzi, otwartych na świat. Na pewno daje uczestnikom inne spojrzenie na rolnictwo, które mocno odbiega od tego, jak wyglądało 50 lat temu, kiedy rolnik głównie pracował przy zwierzętach czy na polu. Dzisiaj musi mieć multum wiedzy, i to w różnych dziedzinach, jak np. biurokracja, środki unijne czy ochrona środowiska. Jedna z poprzednich uczestniczek, Diana Gach, jest moim zastępcą u nas w Związku. Rafał jest uzdolnionym muzycznie rolnikiem z krwi i kości, swoje miejsce widzi w branży rolnictwa, w naszym środowisku mniejszości niemieckiej. Wierzę że dzięki kursowi jeszcze bardziej rozwinie swoje gospodarstwo oraz zaangażuje się w nasz Związek – tłumaczy Bernard Dembczak.

Die Teilnehmer des TOP-Kurses absolvierten einige Studienreisen.
Foto: privat

Aby wziąć udział w kursie, należy znać język niemiecki. Zajęcia odbywały się nawet w niedziele. – Chciałem wziąć udział w tym kursie, aby poznać innych rolników i ich podejście do różnych spraw związanych z naszą branżą. Z racji tego, że moje studia muzyczne są dosyć specyficzne, mogłem na dziewięć tygodni wyjechać – mówi Rafał Poremba, który studiuje muzykę na specjalności trąbka w Krakowie.

Podczas „TOP Kursu” uczestnicy zajmowali się nie tylko stricte rolnictwem, ale też rozwojem swojej osobowości czy autoprezentacją. Oprócz zajęć odbyło się mnóstwo wyjazdów, kursanci zwiedzili m.in. Berlin, Rzym i Brukselę, gdzie odbyły się spotkania z organizacjami rolniczymi, jak np. World Farmers Organisation, czy spotkania z ministrami w Bundestagu. Rafał Poremba prowadzi z rodzicami gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną i to właśnie z tym wiąże swoją przyszłość.

Manuela Leibig

Show More