Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Warto stawiać na młodzież (+galeria)

Tegoroczni laureaci stypendium im. Johanna Krolla spotkali się w dziś (8.10.) w sali obrad Sejmiku Województwa Opolskiego. 118 uczniów i studentów z mniejszości niemieckiej z całej Polski złożyło wnioski do V edycji programu Fundacji Rozwoju Śląska, a 87 młodych osób otrzymało stypendia.

Komisja stypendialna pod przewodnictwem posła Ryszarda Galli przyznała stypendia utalentowanym i zaangażowanym społecznie uczniom i studentom. Przyznano 42 stypendia w kategorii naukowej, 15 w kategorii sportowej, 14 w kategorii artystycznej i 16 w kategorii społecznej.

 

Foto: R.Urban

 

Najmłodszą z tegorocznych laureatek jest siedmioletnia Zuzanna Pelc z Żor w województwie śląskim. Mimo młodego wieku odnosi już sukcesy w świecie muzyki. – Bardzo się cieszę, że otrzymałem stypendium. Z tego zapłacimy za tygodniowe warsztaty dla pianistów – mówi Zuzanna, a jej dumny tata dodaje, że oprócz fortepianu gra też na skrzypcach.

 

Klein und Groß können Johann-Kroll-Stipendiaten werden.
Foto: R.Urban

 

Michał Hanak pochodzi z Wrocławia i od zawsze interesował się naukami przyrodniczymi. „Niedawno wygrałem konkurs z fizyki i myślę, że właśnie dlatego dostałem to stypendium. Ale nie wiem jeszcze, jak zainwestuję te pieniądze. Na razie będę chyba oszczędzał – mówi młody naukowiec.

Stypendium im. Johanna Krolla zostało ustanowione pięć lat temu przez Fundację Rozwoju Śląska z okazji 100. Rocznicy urodzin imiennika, który był jednocześnie ojcem założycielem zorganizowanej mniejszości niemieckiej w województwie opolskim. Ale adresowane jest do przedstawicieli mniejszości w całej Polsce. – Choć z innych regionów jeszcze mamy niewiele zgłoszeń, mamy nadzieję, że teraz, najpóźniej po pięciu edycjach, coraz więcej zgłoszeń będzie napływać także spoza Górnego Śląska – mówi prezes Fundacji Henryk Wróbel i dodaje, że ​​stypendium zostanie ponownie ogłoszone także w przyszłym roku. – Widzimy, że warto stawiać na młodych, bo z roku na rok coraz więcej młodych członków mniejszości niemieckiej składa wniosek, tak że tylko w 2022 roku udało nam się przyznać 87 stypendiów na łączną kwotę prawie 80 tys. zł – mówi Henryk Wróbel.

Dyplomy stypendialne wręczyli obok prezesa fundacji także poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Rafał Bartek.

ru

 

 

Show More