Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odszedł „Cesarz” Franz Beckenbauer

„Premierów, kanclerzy jest mnóstwo, a Beckenbauer był tylko jeden”, powiedział o Franzu Beckenbauerze legendarny polski bramkarz Jan Tomaszewski oddając mu część i jego wielkość. Niestety Franza Beckenbauera już nie ma wśród nas. Legendarny piłkarz i trener zmarł w minioną niedzielę (07 stycznia 2024 roku) wieku 78 lat. „Cesarz Futbolu”, bo tak o nim mówiono, był gwiazdą między innymi Bayernu München i reprezentacji Niemiec. Dwa razy zdobył tytuł mistrza świata, wygrał także mistrzostwo Europy. Dwukrotnie został laureatem Złotej Piłki.

Franz Beckenbauer urodził się w stolicy Bawarii – München, gdzie spędził większą część swojej kariery zawodniczej. Przez lata reprezentował barwy najsłynniejszego niemieckiego klubu – Bayernu, ale ostatnie lata swojej kariery zawodniczej spędził w Hamburgerze SV i w Cosmosie New York. Franz Beckenbauer był jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii. Sukcesy odnosił zarówno na poziomie klubowym, jak i reprezentacyjnym. Pięciokrotnie wygrywał mistrzostwo Niemiec, trzy razy podnosił puchar Europy (dziś Liga Mistrzów), Puchar Kontynentalny czy też Puchar Zdobywców Pucharów. Natomiast w drużynie narodowej rozegrał 103 spotkania. W 1972 roku zdobył z kadrą mistrzostwo Europy, by dwa lata później zwyciężyć w finale mistrzostw świata, kiedy to Niemcy w wielkim finale w München pokonali Holandię 2-1.

Wielki trener i działacz

Po zakończeniu kariery zawodnika „Cesarz” został trenerem. W nowej roli także święcił sukcesy, z których największym było ponowne zdobycie mistrzostwa świata w 1990 roku, tym razem, jako szkoleniowiec reprezentacji Niemiec, a dowodzony przez niego „Die Mannschaft” w finale pokonał Argentynę z Diego Maradoną w składzie 1-0. Podczas kariery trenerskiej prowadził także Bayern München i Olimpique Marsylia oczywiście też z wielkimi sukcesami i zdobyciem tytułów mistrzowskich. Po zakończeniu kariery trenerskiej Franz Beckenbauer został działaczem. W latach 2007-2011 był wiceprezesem światowej federacji FIFA, a od 2009 roku stał się również honorowym prezesem swojego rodzimego Bayernu München.

Franz Beckenbauer

Szok dla świata futbolu

Odejście „Cesarza” futbolu wstrząsnęło piłkarskim światem. Na temat Franza Beckenbauera wypowiedziało się wiele gwiazd, w tym 150-krotny reprezentant Niemiec Lothar Matthäus, który powiedział: „To jest szok dla świata futbolu. Dla mnie też, pomimo że wiedziałem, że Franz nie czuje się dobrze. Nie mam wątpliwości i myślę, że nikt nie ma – jego śmierć, to strata dla piłki nożnej i całych Niemiec”. Z kolei inny wielki piłkarz, reprezentant Polski Zbigniew Boniek, były brązowy medalista mistrzostw świata (1986 roku) i były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, tak podsumował Franza Beckenbauera: „Elegancki, zawsze z podniesioną głową, wielki libero. R.I.P Franz”. Natomiast zapytany o Franza Beckanbauera słynny polski golkiper Jan Tomaszewski powiedział: „Uważam, że był fenomenalny, jako piłkarz i człowiek. To był fenomen. On po raz pierwszy wprowadził rolę libero w piłce nożnej. Grał w defensywie i ofensywie. Strzelał gole i świetnie bronił. Franz Beckenbauer obok Johana Cruyffa i Pele wprowadził piłkę nożną na salony. Poza tym sprawy piłkarskie miał w jednym małym palcu, co nie powiedział, to miał rację”.