Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lakwa do Senatu

Przez wiele tygodni mniejszość niemiecka wahała się, czy wystawić kandydatów w wyborach do Senatu. Ostatecznie decyzja zapadła: W senackim okręgu wyborczym nr 52 obejmującym powiat opolski i miasto Opole z listy Mniejszości Niemieckiej startował będzie Henryk Lakwa, starosta opolski.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł mniejszości i jej lider w wyborach do Sejmu Ryszard Galla następująco argumentował decyzję Komitetu Wborczego: – Analiza wskazuje, że sytuacja w każdym z okręgów senackich jest inna i musieliśmy to wziąć pod uwagę. Po głębokim namyśle i konsultacji z szerokim gronem wyborców Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka podjął niezależną decyzję by w okręgu 52 wystawić jako kandydata na senatora obecnego starostę opolskiego – Henryka Lakwę. Jako KWW Mniejszość Niemiecka mamy program, w którym są wyartykułowane nasze wartości, żaden jednak ze znanych nam kandydatów startujących z konkurencyjnych ugrupowań w tym okręgu nie identyfikuje się w pełni z naszym programem, a tym samym z wartościami w nim zawartymi. Jak piszemy w naszym programie wyborczym: Czerpiemy z wiary, chrześcijańskich tradycji i wartości, europejskiej kultury oraz wielokulturowego bogactwa historycznego Górnego Śląska, w tym jego opolskiej części.

 

Henryk Lakwa (re.) und Ryszard Galla
Foto: Rudolf Urban

 

Doświadczony samorządowiec

O samym kandydacie na senatora Ryszard Galla powiedział, że Henryk Lakwa to najlepszy kandydat. – Znacie go Państwo – to wytrawny samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem znający problemy i potrzeby mieszkańców, i to na poziomie gminnym i powiatowym. Jest integralnie związany z naszym Heimatem. Co bardzo istotne, jest jednym z inicjatorów kontaktów międzynarodowych pomiędzy samorządami Ukrainy i Polski. To doświadczenie stało się ogromnie ważne w obecnie tragicznych dla Ukrainy czasach. Taki kandydat nie budzi najmniejszych wątpliwości, jakie wyznaje wartości i czy oddać na niego głos.

Henryk Lakwa, natomiast przedstawiając się podkreślił nie tylko swoje doświadczenie samorządowe i działalność na rzecz lokalnych społeczności. – Obecnie widzę jak bardzo próbuje się scentralizować nasz region i cały kraj, jak zabiera się samorządom możliwość podejmowania podstawowych decyzji. Jak kawałek po kawałku, coraz bardziej zmniejsza się fundusze, które pozwalają na remonty dróg, wspieranie szkół czy przedszkoli, czy na działania na rzecz seniorów. To wzbudza we mnie głęboki sprzeciw. Dlatego postanowiłem wystartować w wyborach do Senatu. Czas to zakończyć! Apeluję – 15 pażdziernika głosuj na Henryka Lakwę.

 

Poparcie dla Godyli

 

Henryk Lakwa (li.) und Rafał Bartek
Foto: Rudolf Urban

 

W dwóch innych senackich okręgach wyborczych mniejszość nie wystawi własnych kandydatów. Jednak, jak podkreślił Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, zarząd tej organizacji podjął decyzję o idzieleniu poparcia Beniaminowi Godyli, kandydatowi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z okręgu nr 53 (obszar powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, oleskiego i strzeleckiego). – Senator Godyla wyraził deklarację że będzie wspierał aktywnie poszerzanie samorządności regionalnej i rozwój integracji wspólnoty europejskiej oraz działał na rzecz przywrócenia godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – powiedział Rafał Bartek.

 

W dniu ogłoszenia kandydatury Henryka Lakwy przez Mniejszość Niemiecką podniosła się krytyka tej decyzji, o czym piszemy TUTAJ.

 

Mniejszość Niemiecka zorganizuje 31 sierpnia konwencję wyborczą, na której przedstawi wszystkich swoich kandydatów do Sejmu oraz kandydata do Senatu oraz zaprezentuje swój program wyborczy.

 

Rudolf Urban

 

Henryk Lakwa
Foto: Rudolf Urban

 

Henryk Lakwa, lat 60, kandydat do senatu z ramienia KWW Mniejszość Niemiecka. Szczęśliwy mąż oraz ojciec dorosłej córki. Od 1990 roku związany z samorządem, na początku jako radny Gminy Prószków, a od 1998 jako starosta opolski nieprzerwanie przez prawie 25 lat. Członek Związku Powiatów Polskich od 1999 r.  Ojciec kontaktów na szczeblu samorządów pomiędzy Ukrainą a Polską.

 

Show More