Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lobbing przy śniadaniu

Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich (AGDM) i poseł Stefan Seidler MdB zaprosili deputowanych niemieckiego Bundestagu na śniadanie parlamentarne. Podczas porannego spotkania w Paul-Löbe-Haus przedstawiono informacje dotyczące działalności mniejszości niemieckich w Europie Wschodniej i krajach byłego Związku Radzieckiego oraz podkreślono znaczenie dalszego wsparcia finansowego.


Jak informuje Bernard Gaida, wiceprzewodniczący Federalnej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) i rzecznik AGDM w FUEN, zaproszenie przyjęło 14 członków Bundestagu z różnych grup parlamentarnych, w tym Natalie Pawlik (SPD), pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych.

– Naszym celem było przedstawienie posłom mniejszości niemieckich nie jako problemu, ale jako wartości dodanej – wartości dodanej zarówno dla krajów, w których mieszkają, jak i dla Niemiec –wyjaśnia Gaida. – Chcieliśmy pokazać, że wszystkie mniejszości niemieckie w swoich krajach są naturalnymi ambasadorami Niemiec poprzez swoją obecność i działalność, wykonując swoją pracę nie tylko w stolicach, ale przede wszystkim w regionach – pośród społeczeństwa większościowego.
Dlatego też, jak powiedział, promowanie mniejszości niemieckich jest nie tylko historyczną odpowiedzialnością Niemiec, ale także bezpieczną inwestycją w pokojową przyszłość. – A bezpieczne inwestycje powinny być wspierane bardziej, a nie mniej, w niespokojnych czasach. Wsparcie ze strony Niemiec jest niezbędne dla naszego przetrwania –podkreślił Bernard Gaida w krótkim przemówieniu do obecnych.

Foto: Natalie Pawlik/ Facebook

Tematem były również wybory parlamentarne w Polsce
Oprócz rzecznika AGDM w spotkaniu, które trwało około godziny, wzięli udział przedstawiciele mniejszości niemieckich z: Polski, Czech, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Chorwacji i Litwy. W tym kontekście m.in. pracę młodzieżową mniejszości niemieckich zaprezentowała Hanna Klein z szeregów Wspólnoty Niemieckiej –Ziomkostwa Szwabów Naddunajskich w Chorwacji z siedzibą w Osijeku (Essegg).

Jako przedstawiciel tutejszej mniejszości niemieckiej do Berlina udał się Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). – Podczas spotkania omówiono również ostatnie wybory parlamentarne w Polsce. Zwróciłem przy tym uwagę, że zwycięstwo opozycji demokratycznej daje nadzieję, iż dyskryminacja mniejszości niemieckiej wkrótce się skończy. Jednocześnie jednak trzeba powiedzieć, że wynik ten jest również nieprzyjemny z punktu widzenia mniejszości, ponieważ po ponad 30 latach nie będzie już przedstawiciela mniejszości niemieckiej w Sejmie –powiedział Bartek.

Foto: Natalie Pawlik/ Facebook

Wsparcie pozostaje stabilne
Zaledwie kilka godzin po spotkaniu AGDM był w stanie zebrać owoce swojego lobbingu. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu postanowiła utrzymać wsparcie finansowe dla mniejszości niemieckich na stabilnym poziomie w nadchodzącym roku budżetowym – chociaż początkowo mówiono, że nastąpi cięcie o 3 miliony euro. Tak więc w 2024 r. dla niemieckich imigrantów etnicznych, mniejszości narodowych w Niemczech i mniejszości niemieckich za granicą dostępna będzie taka sama kwota jak w rokubieżącym.

Nie można wykluczyć, że śniadanie parlamentarne przyczyniło się do tej decyzji, w końcu wzięli w nim udział również politycy zajmujący się budżetem, jak mówi Bernard Gaida. – Ale oczywiście śniadanie nie było jedynym elementem naszego lobbingu. Od czerwca jesteśmy w bliskim kontakcie z różnymi politykami, w tym z ważnymi sprawozdawcami budżetowymi. Spotkanie w Bundestagu było również elementem, który przyczynił się do podjęcia tej satysfakcjonującej decyzji.

ln

 

Show More