Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

O Mniejszości wiedzą najwięcej

W zeszłym roku finał odbył się w Komprachcicach. W tym roku uczniowie niestety nie mogli się spotkać twarzą w twarz z rówieśnikami.
Foto: Biuro poselskie

 

Konkurs wiedzy o Mniejszości Niemieckiej rozstrzygnięty! Finał 10. edycji odbył się 25 maja i został przeprowadzony online. Wzięło w nim udział 112 uczniów, którzy byli oceniani w dwóch kategoriach: od klasy czwartej do szóstej i od siódmej do ósmej. W poniedziałek ogłoszono laureatów konkursu.

 

 

Organizatorzy czyli biuro poselskie posła Ryszarda Galli oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim postanowili w tym roku przenieść konkurs do internetu. Finał odbył się zdalnie, 25 maja. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli tyle samo czasu, żeby odpowiedzieć na pytania z wiedzy o działalności Mniejszości Niemieckiej. W obu grupach uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań.

 

Pięciu najlepszych uczniów otrzymało tytuł laureata Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęli Jakub Brodowy i Ewa Kosala z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. Drugie miejsce przypadło Martynie Jurczyk (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Oleśnie) i Krzysztofowi Skórze (Publiczna Szkoła Podstawowa w Otmicach). Na trzecim miejscu uplasowała się Zofia Friedrich (Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej).

 

W kategorii klas VII-VIII najlepsza była Laura Smyrek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy. Drugie miejsce zajęli Jakub Skrzypulec (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Opolu) i Aleksandra Wybraniec (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie). Na trzecim miejscu znalazły się Karolina Marczyńska (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 w Opolu) i Natalia Nosol (Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy).

 

– Laureaci dostaną od nas jako nagrodę bony do Empiku, wszyscy inni gadżety i oczywiście dyplomy. Niestety w tym roku musieliśmy zrezygnować z tradycyjnej wycieczki z posłem, w której do tej pory brali udział laureaci konkursu. Nagród również nie będziemy wręczać, tylko wyślemy pocztą. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni z dużego zainteresowania konkursem, mimo że odbywał się on w formie online – mówi Mariola Riedel z biura posła Ryszarda Galli.

 

Anna Durecka

Show More