Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Okazja do integracji

 

46 działaczy kół DFK, w tym przewodniczący i członkowie zarządów, udało się na początku października w podróż studyjną do Berlina, zorganizowaną przez opolski TSKN. Górnoślązacy mieli okazję m.in. spotkać się i porozmawiać z Eckhardem Polsem, posłem Bundestagu i przewodniczącym grupy roboczej ds. wypędzonych i mniejszości niemieckich w ramach frakcji CDU.

 


TSKN zamierza podobny wyjazd zorganizować również w przyszłym roku.
Foto: TSKN

 

 

– Zależało nam na tym, żeby w podróży studyjnej wzięli udział przede wszystkim szefowie lokalnych struktur mniejszości niemieckiej, a więc przewodniczący, członkowie zarządów. Miała to dla nich być okazja nie tylko do poznania stolicy Niemiec, pracy Bundestagu i Fundacji im. Konrada Adenauera, ale również do integracji – wyjaśnia Zuzanna Herud, która towarzyszyła grupie podczas dwudniowego pobytu w Berlinie. W wyjeździe wzięli udział członkowie kół DFK m.in. z Ozimka, Długomiłowic, Dobrzenia Wielkiego i Ujazdu.

Głównym celem wyjazdu było spotkanie opolskich Niemców z posłem do Bundestagu Eckhardem Polsem, który w ramach frakcji CDU przewodniczy grupie roboczej ds. wypędzeń, wysiedleń i mniejszości narodowych. – Działacze DFK byli pod wrażeniem tego spotkania. Pan poseł skrzętnie notował wszystkie informacje, zadawał wiele pytań. Bardzo zainteresowany był na przykład polskim systemem szkolnictwa, ale też naszymi programami edukacyjnymi takimi jak niemieckie kluby malucha, niemieckie kursy sobotnie i szkółki piłkarskie – mówi Zuzanna Herud. Opolanie mogli zadawać posłowi pytania – obiecał, że udzieli na nie również pisemnej odpowiedzi.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także siedzibę Fundacji im. Konrada Adenauera i zapoznali się z jej działalnością. Drugi dzień pobytu w Berlinie przeznaczono na zwiedzanie miasta i dalszą integrację uczestników. – Na pewno w przyszłym roku zorganizujemy kolejny taki wyjazd. Odzew ze strony osób, które wzięły udział w tej podróży studyjnej, był bardzo pozytywny. Uczestnicy dziękowali przede wszystkim za możliwość wzajemnego poznania się.

Wyjazd do Berlina został sfinansowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych z funduszy przekazanych przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Anna Durecka

Show More