Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Opolskie atrakcje na celowniku

Na tegorocznych targach ITB Berlin 2024 polska gościnność oraz kuchnia zdobyły serca międzynarodowej publiczności, a atrakcje turystyczne województwa opolskiego przyciągały do odwiedzenia naszego regionu. Opole i okolice wyróżniały się nie tylko zaskakującymi smakami, ale także malowniczymi krajobrazami i bogatym dziedzictwem kulturowym, zwracając uwagę niemieckich gości.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna po pięciu latach wróciła na największe targi turystyczne na świecie i promowała atrakcje turystyczne województwa opolskiego. W dniach od 5 do 7 marca odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2024, największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie targowe w branży turystycznej na świecie. Województwo opolskie również miało swoje miejsce na tej międzynarodowej scenie.

5500 wystawców z ponad 120 państw!

Tegoroczna edycja targów była wyjątkowa, zgromadziła bowiem 5500 wystawców z ponad 120 państw na imponującej powierzchni 150 tys.metrów kwadratowych. Od czasów pandemii targi zmieniły swój charakter i stały się bardziej branżowe aniżeli nastawione na prywatnego turystę. Mimo to przyciągają wielu blogerów podróżniczych oraz dziennikarzy. Wśród wystawców również jest wielu zainteresowanych poszczególnymi krajami i ich walorami. – Pochodzę z Bawarii, ale nie mam daleko do polskiej granicy, więc często z żoną odwiedzamy Polskę. Na urlopie byliśmy już nad polskim morzem i na Mazurach, ale jest jeszcze tyle do zwiedzenia, np. Śląsk – mówi pan Lukas, turysta z Bawarii. Stoisko narodowe Polski w tym roku przyciągało uwagę gości poprzez promocję bogactwa kulinarnego kraju. Ta strategia jest zgodna z obserwowanym obecnie trendem wzrostu zainteresowania turystyką miejską, kulturalną i kulinarną. Organizatorem Polskiego Stoiska Narodowego na targach ITB Berlin była jak zwykle Polska Organizacja Turystyczna. To ona w 2023 r. nawiązała współpracę ze światowej sławy przewodnikiem kulinarnym Michelin, co zaowocowało wyróżnieniem trzech regionów Polski: Mazowsza z Warszawą, Wielkopolski z Poznaniem oraz Małopolski z Krakowem.

Opolskie jednym z kluczowych elementów

Prezentacja województwa opolskiego była jednym z kluczowych elementów stoiska narodowego. Przygotowała ją, jak co roku, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna (OROT) we współpracy z Departamentem Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Głównym celem było przyciągnięcie klientów biznesowych oraz nawiązanie współpracy z touroperatorami i innymi podmiotami z branży turystycznej. – W zasadzie te najlepsze rzeczy, które posiadamy, one są niezmienne od lat, czyli zamki, pałace, oczywiście nasza pyszna regionalna kuchnia. Też coraz częściej pytają o możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu, wśród natury, i oczywiście o ścieżki rowerowe, bo Niemcy coraz częściej i chętniej korzystają z turystyki aktywnej, w tym rowerowej – mówi Michał Wieczorek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

“Województwo opolskie stanowi atrakcyjną destynację dla niemieckich turystów.”

OROT, we współpracy z partnerami takimi jak: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Opole, Zamek w Mosznej, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie oraz winnice z Opolskiego Szlaku Winnic, zaprezentowała gościom degustacje produktów regionalnych i tradycyjnych województwa opolskiego, w tym oleskiej śmietankówki, kołocza śląskiego oraz lokalnych win. – Dzięki naszym partnerom, pomagającym nam w organizacji naszego stoiska, mogliśmy przedstawić turystom regionalne specjały, które bardzo przypadły odwiedzającym do gustu. To cieszy szczególnie, gdyż, jako Polskie Stoisko Narodowe, kładziemy w tym roku duży nacisk na kulinaria – dodaje Michał Wieczorek.

Prominentni goście

Województwo opolskie, bogate w historyczne zabytki, malownicze krajobrazy oraz wyjątkową kuchnię regionalną, stanowi atrakcyjną destynację dla niemieckich turystów. Ich coraz większe zainteresowanie budzą zwłaszcza możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu, w tym turystyka rowerowa. To sprawia, że region opolski staje się dla nich coraz bardziej popularny i atrakcyjny, dlatego chcą poznać Polskę z jej różnorodnością kulturową i przyrodniczą. Co istotne – stoisko opolskie było jednym z najczęściej odwiedzanych w pawilonie polskim, co świadczy o zainteresowaniu turystycznym naszym regionem. Odwiedzili je także prominentni goście, tacy jak sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys, ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Dominika Bassek

Show More