Probleme bei der Rekrutierung von Arbeitskräften, hohe Kraftstoff- und Energiepreise, der Klimawandel und vor allem niedrige Einkaufspreise sind die größten Probleme für Landwirte in ganz Polen. Vertreter der Landwirte und der Deutschen Minderheit forderten am Montag auf einer Pressekonferenz systemische Veränderungen.
Diana Gach, wiceprzewodnicząca Związku Śląskich Rolników i kandydatka KWW Mniejszość Niemiecka do Sejmu, podkreśliła podczas konferencji prasowej, że rolnik chce godnej zapłaty a nie dopłaty, która wiąże się z ogromną biurokracją. – Aktualnie w rolnictwie brakuje przede wszystkim stabilności. By wytworzyć żywność coraz częściej borykamy się z wysoką ceną paliw, energii i głównego środka do produkcji rolnej jakim są nawozy mineralne, a zmiany klimatu powodują, że bardzo często walczymy z suszą. Wszystko to, wraz z aktualnie panującymi, absurdalnie niskimi cenami płodów rolnych powoduje, że rolnictwo zmierza ku upadkowi – mówiła Diana Gach.
Bernard Dembczak, Przewodniczący Związku Śląskich Rolników mówił natomiast m.in. o problemach z dzierżawieniem gruntów czy nierozwiązanym zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń. – Widzimy, że rolników ubywa. Kiedyś obserwowaliśmy, że ludzie pracujący na gospodarstwach zajmowali się jeszcze dodatkowym źródłem utrzymania. Dzisiaj widzimy, że często jest tak, że to rolnictwo jest dodatkowym źródłem utrzymania, a podstawową pracę wykonuje się gdzie indziej. Odchodzi się od rolnictwa, rolników ubywa, a jednak to rolnictwo jest najważniejszym sektorem gospodarki, bo bez żywności nie jesteśmy w stanie funkcjonowa – podkreślał Dembczak.
Lider Mniejszości Niemieckiej i jej kandydat do Sejmu, Rafał Bartek, zwrócił ostatecznie uwagę na potrzebę realnego wsparcia dla rolników. – Ich uzasadnionym prawem jest oczekiwać ochrony rolnictwa. Aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, potrzebny jest dobrze prosperujący sektor rolniczy. A ten nie może funkcjonować od dotacji do dotacji, wymaga rozwiązań, które zapewnią rolnikom stabilność finansową. Potrzebna jest zmiana systemu, która forować będzie rodzimych rolników, ureguluje kwestie importu żywności niespełniającej europejskich przepisów czy zminimalizuje biurokrację – tłumaczył Bartek i dodał, że parlamentarzyści z Mniejszości Niemieckiej będą zabiegać również o wsparcie produktów regionalnych, które nie tylko bezpośrednio wesprą ich producentów, a więc rolników, ale mogą być dodatkowym atutem turystycznym.
ru