Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

30 lat historii z sukcesem

Inaugurację strony gospodarczej na łamach „Wochenblatt.pl” rozpoczynamy od zaprezentowania jednej z najważniejszych instytucji mniejszości niemieckiej –Izby Gospodarczej „Śląsk”, która powstała w 1993 r., a zatem 30 lat temu. Od samego początku jej działalność skupiona była na trójstronnej integracji środowiska przedsiębiorczości z jednostkami administracji rządowej, samorządowej oraz rynku konsumenckiego.


Działalność Izby można postrzegać jak działanie organizmu, w którym każdy organ, nawet ten najmniejszy, odpowiedzialny jest za stan jego kondycji. Izba działa na różnych płaszczyznach, w związku z czym jej działania maja różny, czasem bardzo dynamiczny charakter, odbywa się to przy współpracy między firmami członkowskimi. Zadaniem Izby jest integrować, promować, współpracować i współtworzyć lokalny samorząd gospodarczy. Działania Izby nie są działaniami komercyjnymi, a wszystkie, które zainicjuje, ukierunkowane są na środowisko przedsiębiorcze i mają na celu wsparcie jego rozwoju poprzez działania edukacyjne, promocyjne czy integracyjne. Zapraszamy do zapoznania się z misją i rolą instytucji gospodarczej z 30-letnią historią.

Prezes IG „Śląsk” Claudius Badura (z lewej) troszczy się o każdą firmę zrzeszoną w Izbie.
Foto: G. Smuda

To będzie gorąca jesień
Warto zacząć od tego, że dzięki nawiązaniu ścisłej współpracy z izbami państw sąsiedzkich swoje zaangażowanie kierunkuje na integrację lokalnej przedsiębiorczości z przedsiębiorczością międzynarodową. Działania te mają na celu promocję przedsiębiorstw i wymianę doświadczeń wpływających na dynamizm rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Integracja przedsiębiorców na gruncie lokalnym zarówno wypracowuje ich konkurencyjność, jak i inicjuje ich rozwój. Źródła jej powstania ze struktur mniejszości niemieckiej, bliskość położenia granic niemieckiej i czeskiej, znajomość ekonomiczno-gospodarczych możliwości rynków wskazanych państw sąsiadujących, a w końcu bliska relacja z podmiotami austriackimi, stały monitoring zmian zachodzących na wskazanych rynkach i elastyczność oraz umiejętność dostosowania się do panujących warunków gospodarczych – wszystko to stawia Izbę w miejscu platformy łączącej transgraniczną wymianę informacji ekonomiczno-gospodarczych. Stanowi też o jej konkurencyjności wobec rodzimych izb i potencjale opiniotwórczym na arenie międzynarodowej. Mając na uwadze powyższe cele Izby, organizuje ona konferencje poświęcone rynkom zewnętrznym – cykl spotkań online pod nazwą „Polski przedsiębiorca na rynku…”,dotychczas udało się zorganizować spotkania dotyczące rynku niemieckiego, czeskiego i austriackiego. Największą zaletą tych konferencji jest udział w roli prelegentów polskich, zrzeszonych w Izbie firm działających na tych rynkach. Jest to działalność, którą Izba kontynuować będzie już na jesieni tego roku. Nadchodzący cykl spotkań skupi się na konkretnych landach czy rejonach – zapraszamy do śledzenia naszych social mediów!

Spotkania Silesia MeetUp– wsparcie dla biznesu cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Foto: IG „Śląsk”

Najważniejsze cele IGŚ
Współpraca z jednostkami samorządowymi i rządowymi i innymi organizacjami to, poza promocją przedsiębiorczości, integracją i edukacją, najważniejszy cel działalności Izby. Dzięki nabytej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości oraz mechanizmów wpływających na kształtowanie się modeli biznesowych lokalnych przedsiębiorstw Izba jest doskonałym źródłem informacji dla przedstawicieli władz samorządowych. Uławia udzielenie odpowiedzi na aktualne zapotrzebowania rynku z zakresu dofinansowań działalności, inwestycji w rozwój konkretnych branż, zarządzania zasobami ludzkimi, ale również sygnalizowania o niepożądanych z punktu widzenia ekonomicznego zmianach zachodzących w omawianym obszarze. Naszą misją jest równoważenie przenikających i współzależnych od siebie światów poprzez stanie na straży równego traktowania podmiotów, ochrony ich interesów w zakresie polityki gospodarczej i rynku pracy.

Izba zainicjowała protest środowisk gospodarczych przeciwko obcięciu przez parlament RP dotacji na edukację mniejszości narodowych i etnicznych.

Z drugiej strony – monitorowanie nieprawidłowości w nich zachodzących i podejmowanie działań w celu ich wykluczenia, by przepływy pomiędzy otoczeniami odbywały się płynnie i działały na siebie współtwórczo, dając podstawy silnego rozwoju przedsiębiorczości w skali lokalnej i ogólnokrajowej. Wyrazem takiej postawy jest inicjowanie i współuczestnictwo Izby w apelach czy listach protestacyjnych stojących w obronie przedsiębiorczości – m.in. wystosowany wspólnie z innymi izbami apel do Prezesa Rady Ministrów o wsparcie firm działających w oparciu o infrastrukturę odrzańską po katastrofie ekologicznej na Odrze. Lokalnie Izba zainicjowała „Protest środowisk gospodarczych przeciwko obcięciu przez parlament RP dotacji na edukację mniejszości narodowych i etnicznych”; biorąc pod uwagę naturalne położenie województwa i bliskie relacje gospodarcze z niemieckojęzycznymi sąsiadami, taki ruch ze strony rządzących w realny sposób mógł się przyczynić do obniżenia potencjału inwestycyjnego naszego regionu wśród firm poszukujących pracowników znających język niemiecki.

Zofia Olszewska/K.Ś.

Show More