Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Gruszka miłości i młodości

Bakłażan, inaczej zwany gruszką miłosną, jajkiem krzewiastym, a czasami oberżyną, wciąż jest mało znanym warzywem. Warzywem, choć z botanicznego punktu widzenia jest to w stu procentach owoc. Dokładniej mówiąc: jagoda, która została przywieziona do Europy przez Maurów wędrujących z Indii. Bakłażan ma wielki potencjał kulinarny, bo jestm.in. dobrym źródłem błonnika i wspomaga trawienie tłustych mięs.


Bakłażan zawiera mnóstwo soli mineralnych, głównie fosforu, wapnia, magnezu, potasu,a także dużo glukozy i błonnika. Do tego jestniskokaloryczny i bogaty w antocyjany, którym zawdzięcza swój niepowtarzalny kolor. Związki te należą do flawonoidów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za powstawanie nowotworów. Dodatkowo pomagają przyswajać witaminę C, a także działają antywrzodowo, antyalergicznie i antygrzybiczo.

Bakłażan pomaga w walce z nadwagą, przede wszystkim z uwagi na zawartość pektyn, które spowalniają wchłanianie glukozy i zwiększają uczucie sytości.

Kiedy sięgać po bakłażan
Ponadto bakłażany zapobiegają starzeniu się organizmu i poprawiają wygląd włosów i paznokci.Do tego pomagają w walce z nadwagą, przede wszystkim z uwagi na zawartość pektyn, które spowalniają wchłanianie glukozy i zwiększają uczucie sytości. Warzywo to pomaga też zmniejszać wchłanianie metali ciężkich oraz cholesterolu.W krajach śródziemnomorskich uważane jest za silny afrodyzjak – właściwości te mogą wynikać z zawartości argininy, mającej korzystny wpływ na układ krwionośny i serce, co może wpływać na potencję.Ze względu na korzyści detoksykacyjne bakłażan polecany jest również po kuracji antybiotykowej. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe dzięki właściwościom antyoksydacyjnym oraz dzięki nasuniniezawartej w skórce tego warzywa. Badania dowodzą, że substancja ta ogranicza angiogenezę, a zatem proces związany z rozwijaniem się komórek nowotworowych. Okazuje się jednak, że warzywo to nie jest dla wszystkich.

Bakłażany zapobiegają starzeniu się organizmu i poprawiają wygląd włosów i paznokci.
Foto: unsplash

Przeciwwskazania do stosowania
Gruszka miłosna nie jest polecana: kobietom w ciąży, reumatykom, małym dzieciom, osobom chorującym na choroby przewodu pokarmowego i nerek. Bakłażany mogą też powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jak np.wzdęcia. Warto dodać też, że nie powinno się spożywać bakłażana na surowo, ponieważ zawiera w sobie solaninę, która może zaszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie go obróbce termicznej poprzez gotowanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że bakłażan może być doskonałą podstawą wielu potraw. Co prawda niektórzy nie przepadają za nim ze względu na gorzkawy posmak, jednak po odpowiednim przyrządzeniu gorycz ta jest niwelowana. Przed jakąkolwiek obróbką należy bakłażan pokroić, posolić i odstawić na kilkanaście minut, podczas których sól wyciągnie wodę z goryczką. Następnie należy odsączyć warzywo papierowymi ręcznikami bądź spłukać je wodą.W Polsce sezon na bakłażany ma swój szczyt od początku sierpnia do około połowy października, ale w sklepach dostępnesą o każdej porze roku. Popularnym daniem jest bakłażan faszerowany mielonym mięsem.

Karolina Świerc

Show More