Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Instytucja ulgi na złe długi w podatku? Zapytaj prawnika!

Instytucja ulgi na złe długi w podatku od towarów i usług punktu widzenia wierzyciela i dłużnika: Na wstępie należy zauważyć, że ulga za złe długi może być prawem – z punktu widzenia wierzyciela – oraz obowiązkiem – z perspektywy dłużnika. Rozpoczynając od wierzyciela, należy wskazać, że w przypadku nieściągalności, która została uprawdopodobniona, można dokonać korekty podstawy opodatkowania o podatek należny z tytułu dostawy towarów lub usług na terytorium Polski.


Co za tym idzie, korekta będzie dotyczyć także kwoty podatku. Wierzyciel może zastosować tę ulgę w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:raz – wierzyciel jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;dwa – od wystawienia faktury nie minęły trzy lata.Jeśli natomiast dostawa lub usługa była wykonana na rzecz innego podmiotu (niż zarejestrowany podatnik VAT), również można dokonać korekty, jednak po spełnieniu przynajmniej jednego z poniższych warunków.

Łukasz i Jarosław Kuczyńscy.
Foto: Lucas Netter

Ulga tylko w transakcjach krajowych
Jest sądowe potwierdzenie (wyrok, nakaz zapłaty) wierzytelności, które zostało skierowane do postępowania egzekucyjnego. Wierzytelność została wpisana do rejestru długów. Wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką. Należy zauważyć, iż ulgę za złe długi stosuje się tylko do transakcji krajowych.W rozumieniu przepisów o ustawy o VAT pojęcie nieściągalności dotyczy wierzytelności w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.Wówczas, po spełnieniu wszystkiego co powyżej, można dokonać korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Należy zauważyć, iż ulgę za złe długi stosuje się tylko do transakcji krajowych.

Wskazać różnice
Jeśli jednak po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, to oczywiste jest, że wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. Wierzyciel musi poinformować o korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego w deklaracji podatkowej, w której dokonuje tej korekty. Odnosząc się natomiast do instytucji ulgi na złe długi w podatku od towarów i usług z punktu widzenia dłużnika, trzeba wskazać kilka różnic.Gdy mamy do czynienia z nierzetelnym dłużnikiem bądź gdy sami nim jesteśmy,w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze skorygować odliczoną kwotę podatku wynikającą z tej faktury.


Obowiązek korekty dłużnika
Warto zaznaczyć, iż obowiązek korekty dłużnika następuje niezależnie od faktu skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego przez wierzyciela.Jeśli jednak dłużnik ureguluje należnośćpo dokonaniu korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z nieuregulowanej wcześniej faktury, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o jaką dokonał korekty.Jako ciekawostkę można wskazać, że jeszcze do końca 2016 r. w przypadku niedokonania korekty narażano się na dodatkowe zobowiązanie podatkowe (30% od podatku wynikającego z nieuregulowanej faktury). Jednak choć regulacja ta została uchylona, to wciąż ma ona zastosowanie do zdarzeń sprzed 1 stycznia 2017 r.Oprócz powyższego można zauważyć, że pojęcie ulgi za złe długi w ustawie o VAT działa inaczej niż w ustawach o podatkach dochodowych. Niemniej jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę ze swoich uprawnień, ale i obowiązków.

Jarosław Kuczyński/K. Ś.

 

 

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

Show More