Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Komornik a praca za granicą? Zapytaj prawnika!

Komornik a praca za granicą:

Uprawnienia funkcjonariusza publicznego, jakim jest komornik, są niezwykle szerokie, a wielu nie do końca znane – to powoduje wśród dłużników brak pewności co do ich sytuacji. Powyższe dodatkowo komplikuje sytuacja, w której dłużnik przebywa oraz wykonuje pracę zarobkową poza granicami Polski. Pojawiają się pytania, czy w takiej sytuacji komornik może zająć wynagrodzenie za pracę oraz czy może zająć zagraniczne konto bankowe.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik
Foto: KTGW

Komornik działający na terenie Polski ma prawo do egzekwowania należności jedynie na terenie Polski. Oznacza to, że nie może on np. wejść do mieszkania dłużnika, które znajduje się poza granicami kraju. Jednakże powyższe nie oznacza, że nie będzie miał możliwości zajęcia wynagrodzenia uzyskanego za pracę za granicą. Jeżeli wynagrodzenie za pracę wykonywaną za granicą jest wypłacane na polskie konto bankowe, to może być ono zajęte. Niniejszą sytuację określa się jako zablokowanie konta bankowego. Warto podkreślić, że sytuacja wygląda inaczej w przypadku zagranicznych kont bankowych, komornik nie ma do takowych dostępu, a zatem nie może ich zablokować. Dzieje się tak ze względu na to, że banki muszą dostosowywać swoje usługi do prawa obowiązującego na danym terenie.

Ludzie, wobec których toczy się egzekucja komornicza, nie muszą bać się o to, że komornik zajmie im całość wynagrodzenia. Kwota wolna od zajęcia na chwilę obecną wynosi 75% z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ucieczka? Niedobry sposób
Jednakże ludzie, wobec których toczy się egzekucja komornicza, nie muszą bać się o to, że komornik zajmie im całość wynagrodzenia. Kwota wolna od zajęcia na chwilę obecną wynosi 75% z minimalnego wynagrodzenia za pracę, co oznacza, że dłużnikowi na życie pozostanie przynajmniej 2100,00 zł. Niejednokrotnie dłużnik, by uchronić część swojej wypłaty, pracuje „na czarno”. Należy wskazać, że takie działanie może pociągnąć negatywne konsekwencje zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Osoby, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne, a które posiadają nieruchomość na terenie Polski, często decydują się na „ucieczkę” za granicę. Takie rozwiązanie nigdy nie jest dobrym sposobem na uniknięcie działań komornika. Może ono pogłębić stan zadłużenia, a w żaden sposób nie uchroni majątku dłużnika. Należy pamiętać, że komornik ma prawo wejść do mieszkania dłużnika nawet podczas jego nieobecności oraz zająć cenne składniki jego majątku na poczet spłaty długów. Komornik w takiej sytuacji może zająć: cenne ruchomości, papiery wartościowe, takie jak obligacje, oraz zbywalne prawa majątkowe. Jeżeli zajęte składniki majątku nie wystarczą na pokrycie długu, komornik może również zająć całą nieruchomość dłużnika. Warto podkreślić, że nie wszystko podlega zajęciu komornika, chronione są przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania dłużnika. Do takich przedmiotów możemy zaliczyć podstawową odzież, środki higieny oraz urządzenia gospodarstwa domowego. Jeżeli dłużnik ma problemy ze zdrowiem lub w jakikolwiek sposób jest niepełnosprawny, zajęciu nie podlegają również pomoce i wyroby medyczne.


Jak uniknąć egzekucji komorniczej
Istotnym faktem w temacie prowadzonej przez komornika egzekucji jest to, że według polskiego prawa nie może on ściągać długu z rodziny dłużnika. Jeżeli zdarzają się zajęcia rzeczy należącej do osoby, która nie jest dłużnikiem, to nie są to celowe działania, a jedynie pomyłki funkcjonariusza publicznego. Takie pomyłki wynikają z tego, że komornik nie ma obowiązku dokładnego sprawdzania, do kogo należy dany przedmiot. W takiej sytuacji osoba pokrzywdzona powinna skierować pismo wyjaśniające sytuację bezpośrednio do komornika. Komornik po rozpoznaniu takiego pisma zwraca przedmiot właściwej osobie. Najczęściej jednak takie pomyłki mają miejsce w sytuacji, w której dana osoba pożycza dany przedmiot dłużnikowi, który potem przechowuje je u siebie. Kwestią wartą podkreślenia są koszty. Warto pamiętać, że opłaty za działania komornika ponosi sam dłużnik, a stanowią one określony prawnie procent od roszczenia. Na zakończenie warto powiedzieć, że można uniknąć egzekucji komorniczej jedynie poprzez działanie prewencyjne. W momencie, w którym pojawiają się wątpliwości w kwestii możliwości spłaty zobowiązania w terminie, warto skontaktować się z wierzycielem, aby w sposób polubowny załatwić tę sprawę. Niejednokrotnie druga strona będzie skłonna do podjęcia współpracy, a efektem tego będzie wypracowanie rozwiązania, które zadowoli obie strony i pozwoli uniknąć postępowania toczącego się przed sądem oraz egzekucji komorniczej.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

KTGW Kancelaria Radców Prawnych Kuczyński, Tokarska-Grzesik, Wrońska Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Opolu

Dotychczasowy adres to: Plac Wolności 6, piętro 3., 45-018 Opole; od 1.10.2022 r.

Nowy adres Kancelarii: ul. Jakuba Kani 8/1, 45-340 Opole

Strona internetowa w budowie, dotychczasowa to: kitg.pl

Numer kontaktowy: 505 983 977

Adres mailowy do kontaktu to: redakcja@ktgw.pl

Show More