Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Moc psychiczna i fizyczna

Jeżeli odczuwasz zmęczenie, masz chorą wątrobę i problemy z sercem, to sięgnij po cytryniec chiński, który pomaga zwalczać te dolegliwości. Roślina ta ma też pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Jego lecznicze działanie znane jest w medycynie naturalnej od tysiącleci, zwłaszcza w Azji.

Roślina ta ma czerwone owoce, które kształtem i wielkością przypominają jagody i mają orzeźwiający, cytrynowy zapach. Po wysuszeniu zmieniają kolor na bladoczerwony, a wyglądem przypominają wtedy pieprz. To one wraz z nasionami znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej. Cytryniec chiński wykorzystuje się też w przemyśle kosmetycznym i kuchni. Z jego owoców możemy przygotować także soki, które warto dodawać do herbaty, lub dżemy. Z kolei olejek eteryczny pozyskiwany z kory tej rośliny wykorzystywany jest w produkcji perfum.

 

W Polsce cytryniec chiński jest dostępny w postaci doustnych kapsułek i kropli, które można dodawać do wody lub herbaty.
Foto: Healthy Living

 

Wiele inne zalety
Na bazie cytryńca chińskiego wytwarza się też kremy, ponieważ szybko i widocznie ujędrnia i regeneruje skórę. W Polsce cytryniec chiński jest dostępny w postaci doustnych kapsułek i kropli, które można dodawać do wody lub herbaty, a także stosować jako środek uspokajający i redukujący stres. Cytryniec chiński spotyka się również w proszku, a zalecana dawka dzienna to 1 g, który należy wymieszać z owocowym lub warzywnym smoothie. W internetowych sklepach ze zdrową żywnością możemy też nabyć suszone owoce cytryńca chińskiego, które można konsumować jako przekąskę lub wykorzystać do przygotowania naparu (2 łyżeczki owoców zalewamy litrem wody, następnie gotujemy przez 10 min). Warto w tym miejscu podkreślić, że owoce cytryńca chińskiego mają bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy człowieka, krwionośny oraz kondycję fizyczną i psychiczną. Na uwagę zasługuje też to, że lignany obecne w składzie cytryńca chronią wątrobę, ponieważ te związki roślinne uaktywniają w jej komórkach enzymy, które odpowiedzialne są za produkowanie glutationu – silnego antyoksydantu.

Właściwości prozdrowotne
Między innymi dzięki temu wspomniane lignany zapobiegają uszkodzeniom tego narządu i przyspieszają jego regenerację. Cytryniec chiński znajduje także zastosowanie przy wirusowym zapaleniu wątroby, obniża stężenie cholesterolu we krwi i reguluje poziom cukru. Roślina ta wykazuje też działanie przeciwkrwotoczne i bardzo często polecana jest osobom z chorym sercem. Więcej – w Chinach wykorzystuje się ją w leczeniu choroby wieńcowej, z kolei w Korei Południowej, a być może w Korei Północnej także, cytryniec chiński stosuje się w terapii objawów sercowo-naczyniowych związanych z menopauzą. Preparaty z cytryńca stosowane są również w profilaktyce przeciwmiażdżycowej oraz w okresach dużego przemęczenia, a także wówczas, kiedy nasz organizm jest osłabiony. Warto pamiętać, że roślina ta szybko poprawia ogólną kondycję psychiczną. Efekt ten zawdzięcza obecności w składzie jej owoców wspomnianych wcześniej lignanów, które pobudzają układ nerwowy. Ponadto rezultatem jej stosowania jest wzrost siły i wytrzymałości mięśni.

Karolina Świerc

Show More