Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowi rycerze honorowi

Kościół ewangelicko-augsburski w Mikołajkach dawno nie widział takiego zgromadzenia rycerzy. Z okazji Święta Rycerstwa Pruskiego Stowarzyszenia Zakonu Joannitów rycerze zakonu zebrali się tam na nabożeństwie, w ramach którego do zakonu zostało przyjętych siedmiu nowych honorowych rycerzy, w tym Oskar Książę Pruski, prawnuk cesarza Wilhelma II.

Zakon joannitów ma długą historię. Założony w Jerozolimie w 1099 r., propagował wiarę chrześcijańską poprzez ochronę pielgrzymów i utrzymywanie dla nich szpitali. „Aby cierpienie było mniejsze, nieszczęście bardziej znośne” –to misja zakonu do dziś; prowadzi szpitale, przedszkola i domy starców. Najbardziej znany jest Johanniter Unfallhilfe, który działa również w Polsce pod nazwą „Joannici Dzieło Pomocy”. W dawnych Prusach Wschodnich zakon prowadził także kilka stacji opieki społecznej we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej.

Ojciec i syn, mistrz i honorowy rycerz: Oskar Książę Pruski senior i junior Foto: Uwe Hahnkamp

Mistrzowie, komendatorzy…
Zakon joannitów ma swoją oficjalną siedzibę w Poczdamie, ale centralę w Berlinie. Kierowanie zakonem spoczywa na mistrzu zakonu, którym obecnie, od czasu jubileuszujego 900-lecia w 1999 r., jest Oskar Książę Pruski, prawnuk cesarza Wilhelma II. Zakon dzieli się na stowarzyszenia bądź komendy, którymi kierują wybierani tzw. komendatorzy zarządzający. Jedną z takichkomandorii jest Stowarzyszenie Pruskie, którego członkowie 10 września obchodzili swoje Święto Rycerstwa w Mikołajkach i Rynie.

Podczas nabożeństwa z okazji Święta Rycerstwa, które celebrowali dziekan wojskowy Rüdiger Glufke, a także biskup mazurski Paweł Hause i jako gospodarz proboszcz Bogusław Juroszek, pożegnano dotychczasowego komendatora zarządzającego, hrabiego Carla-Christopha von der Groeben; po nim urząd przejął Alexander von Negenborn. Jednym z jego pierwszych oficjalnych aktów wkrótce potem było wprowadzenie siedmiu nowo mianowanych honorowych rycerzy Stowarzyszenia Pruskiego.

Nowi rycerze honorowi składający śluby w kościele ewangelicko-augsburskim w Mikołajkach, wśród nich Oskar Książę Pruski, prawnuk cesarza Wilhelma II.
Foto: Uwe Hahnkamp

…i rycerze honorowi
Przy przyjęciu do zakonu zobowiązują się do przestrzegania i realizacji zadań i reguł zakonu. Muszą być członkami Kościoła ewangelickiego, a ich przyjęcie musi być poparte przez dwóch rycerzy prawa. Mianowania dokonuje mistrz zakonu.

W obecności nowego komendatora zarządzającego i zgromadzonych rycerzy w kościele w Mikołajkach nowi rycerze honorowi złożyli śluby, które zostały zatwierdzone przez zgromadzenie. Była to podwójna radość dla urzędującego mistrza jako ojca jednego z nowych rycerzy honorowych, który jest prawnukiem cesarza Wilhelma II i nazywa się – podobnie jak jego ojciec – Oskar Książę Pruski. Po złożeniu ślubów nowi członkowie otrzymali czarną pelerynę zakonu z białą ośmioramienną gwiazdą na lewej stronie piersi oraz dyplom jako oficjalne potwierdzenie. Następnie tego samego dnia założyli ją po raz pierwszy publicznie na wieczornej uroczystości z okazji Dnia Rycerstwa w Rynie.

Uwe Hahnkamp

Show More