Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, May 27, 2022

O luteranach na Opolszczyźnie

Już 17 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się premiera nowego cyklu filmowego pt. „Religie i wyznania Śląska Opolskiego”. Pierwszy odcinek poświęcony jest luteranom. Partnerem projektu realizowanego przez Opolską Fundację Filmową są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Niemiec w Opolu oraz parafie ewangelicko-augsburskie znajdujące się na terenie województwa opolskiego.

Projekt filmowy ma się docelowo składać z czterech filmów dokumentalnych, pokazujących życie mieszkańców regionu różnych narodowości, wyznań i kultur. Nie tylko przybliży współczesne obiekty kultury, ale też pokaże rekonstrukcje już nieistniejących. Zdjęcia do pierwszej części projektu, poświęconej luteranom, kręcone były w: Opolu, Pokoju, Kluczborku, Wołczynie, Gierałcicach oraz Lasowicach Wielkich. Ekspertem koordynującym współpracę z parafiami, mającym merytoryczny nadzór na produkcją filmu, jest proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu ks. Wojciech Pracki. –

 

Źródło: www,offilm.pl

W pierwszym odcinku, którego produkcja zakończyła się w grudniu 2021 r., opowiadamy o nieznanej, często zapomnianej już historii, a także o czasach współczesnych wyznania ewangelicko-augsburskiego – luteran, pokażemy dzieje mieszkańców, parafie, zabytki, przedstawimy zasłużone osoby od początków zaistnienia tego wyznania, tj. połowy XVI w., do dnia dzisiejszego – wyjaśnia Sandra Mazur z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Premiera filmu odbędzie się 17 stycznia o godz. 18.00 w sali spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Film będzie można jednak zobaczyć nie tylko tam. – Kolejne pokazy odbędą się w innych miejscowościach Opolszczyzny, m.in. w: Wołczynie, Prudniku, Kluczborku i Pokoju. Dokładne terminy i miejsca nie są jeszcze ustalone, ale niebawem będziemy o nich informować – zapewnia Sandra Mazur.

Film został przetłumaczony na język niemiecki, a wersje polska i niemiecka po pokazach zostaną umieszczone na portalach społecznościowych w Internecie.

adur

Show More