Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pomoc dla potrzebujących

Refundacja leków, wyjazdy i wykłady dla seniorów oraz pomoc finansowa – to tylko niektóre z filarów działalności Towarzystwa Dobroczynnego Niemców na Śląsku, które od 1996 r., obecnie za pośrednictwem 49 oddziałów, wspiera swoich podopiecznych. Pod koniec maja odbyło się spotkanie roczne członków Towarzystwa, podczas którego podsumowano rok 2022 i omówiono plany na rok bieżący.


Miniony rok wiązał się dla Towarzystwa Dobroczynnego Niemców na Śląsku przede wszystkim z obniżką dotacji z niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które w dużej mierze finansuje działalność organizacji. To z kolei przełożyło się na wysokość udzielanych przez Towarzystwo świadczeń i charakter organizowanych przedsięwzięć.

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku podsumowało miniony rok.
Foto: TDN

Niższe dopłaty w zeszłym roku
– Ze strony niemieckiej nie ma już zgody na organizowanie wyjazdów rehabilitacyjnych dla seniorów. Po raz pierwszy natomiast zorganizowaliśmy cykl jednodniowych wyjazdów do muzeum w Biedrzychowicach oraz wykłady o tematyce zdrowotnej. Oba przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wykłady będą kontynuowane w roku bieżącym – informuje Agata Baron, dyrektor biura TDN. W 2022 r. zakończył się projekt „Opolski Senior”, w ramach którego Towarzystwo organizowało pomoc sąsiedzką. – Obecnie staramy się o kontynuację tego projektu, finansowaną ze środków unijnych – mówi Agata Baron. W 2022 r. TDN wypłacało dopłaty do kosztów ogrzewania, energii, gazu dla seniorów o dochodach poniżej 120% minimum socjalnego, przygotowywało paczki dla tychże i refundowało dla nich leki. Pomoc w tych trzech kategoriach na kwotę ponad 36 tys. zł otrzymało w sumie 151 osób. Pomoc finansową dla osób w szczególnych sytuacjach losowych na kwotę ponad 23 tys. zł (ze środków własnych TDN) otrzymało 57 osób.

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku podsumowało miniony rok.
Foto: TDN

Zadania na bieżący rok
Większość przedsięwzięć będzie kontynuowana w tym roku. – Na ten rok otrzymaliśmy nieco wyższą dotację z niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, więc pomoc będzie wyższa. To jest oczywiście dobra informacja dla nas. Są też kolejne – mówi Agata Baron. Po tym jak skończyło się finansowanie klubów seniora ze środków unijnych, w czterech lokalizacjach będę one działały dalej, bo finansowanie przejęły samorządy gminne. Dotyczy to: Źlinic, Chrząstowic, Krapkowic i Ozimka. – Udało nam się pozyskać z niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych również środki na trzy dodatkowe kluby seniora, które będą finansowane przez okres sześciu miesięcy – podkreśla Agata Baron. Udało się również ruszyć z nowym programem w gminie Gogolin. – Tamtejszy urząd miasta pozyskał środki unijne, dzięki czemu mogliśmy zatrudnić na ten teren opiekunów osób starszych, którzy będą spędzali ze swoimi podopiecznymi wolny czas, pomagając im w drobnych sprawunkach – mówi Agata Baron.

Anna Durecka

Show More