Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rekordowe zainteresowanie

W Prudniku, w sali widowiskowej kina „Diana” odbył się 31. Konkurs Recytatorski Wierszy Josepha von Eichendorffa. Konkurs, organizowany przez Prudnickie Koło Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, ma długoletnią tradycję.


Inspiracją do organizacji przedsięwzięcia był pomnik śląskiego niemieckiego poety okresu romantyzmu, który w 1911 r. mieszkańcy Prudnika wystawili Eichendorffowi na szczycie Kobylicy w Dębowcu koło Prudnika, a który w 1991 r. został odnowiony dzięki staraniom prudnickiego koła Towarzystwa.

W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, recytując wiersze poety. W tym roku 18 szkół zgłosiło do konkursu rekordową liczbę uczestników. Ponad 50 uczniów ze szkół powiatów prudnickiego, krapkowickiego, a także nyskiego i głubczyckiego zmagało się z tremą oraz wierszami wybitnego poety. Towarzyszyli im nauczyciele germaniści, którzy przygotowali ich do recytacji. Liczna publiczność oraz jury oceniające młodych recytatorów z uwagą słuchały deklamujących uczniów. Recytowali po dwa wiersze poety, jeden w języku niemieckim, drugi w języku polskim. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. Jury oceniało wymowę oraz wrażenie artystyczne prezentowanych wierszy. Na konkursie gościł starosta prudnicki Radosław Roszkowski, a także przewodniczący zarządu wojewódzkiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Opolu Rafał Bartek.

W tym roku 18 szkół zgłosiło do konkursu rekordową liczbę uczniów – ponad 50.
Foto: DFK Prudnik

Corocznie na konkurs przybywa delegacja z Niemiec, przedstawiciele fundacji „Kinder ohne Grenzen”, która organizuje współpracę niemiecko-polską i wspiera konkurs finansowo oraz bierze udział w pracach jury. Konkurs otworzyła Ewa Hose, przewodnicząca zarządu prudnickiego koła DFK, a jego dalszym prowadzeniem zajęła się Bogna Lewkowicz, członkini koła. Jury przyznało uczniom po trzy miejsca główne w kategorii szkół podstawowych i średnich oraz wyróżnienia. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a pozostałym uczniom wręczono rzeczowe nagrody pocieszenia i też dyplomy. Nauczycielom podziękowano za dobre przygotowanie uczniów, wręczając im dyplomy pamiątkowe. Wszyscy dziękowali za dobrą organizację konkursu i wspaniałą atmosferę, a uczniom za zgotowanie prawdziwej uczty duchowej. Konkurs jest dowodem na to, że Prudnik nie zapomniał o poecie, a recytacja jego wierszy przez młode pokolenie stanowi kultywację poezji romantycznej, nie tylko polskiej. Przez lata konkurs wpisał się w kalendarz kulturalny regionu, a Joseph von Eichendorff sprawia, że prudnicka mniejszość niemiecka jest lokalnie widoczna.

DFK Prudnik

Show More