Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Święto tradycji, kultury i smaków

Wielkanoc – nazwa tego święta odmieniana była w Gogolinie przez wszystkie przypadki. W minioną niedzielę 17 marca gogoliński Jarmark Wielkanocny przyciągnął tłumy mieszkańców i gości, zapewniając niezapomniane doznania wszystkim uczestnikom.

W Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów rozbrzmiewały radosne melodie, a w powietrzu unosił się zapach tradycyjnych potraw, zwiastując niepowtarzalne święto śląskiej kultury i smaków.

Bogato zastawione stoły, pełne pysznych, tradycyjnych potraw śląskich przyrządzonych zarówno przez lokalne koła gospodyń wiejskich, jak i przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. Nie brakuje również stoisk zaopatrzonych w przepiękne ozdoby wielkanocne i rękodzieło lokalnych artystów.

Wiosennie udekorowana hala, a także rozmaicie udekorowane stoiska, na których roztaczały się pomysłowe wielkanocne ozdoby, wyroby rękodzielnicze oraz przysmaki kulinarnego raju. Panie ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich oraz Kół Gospodyń Wiejskich gminy Gogolin hojnie częstowały obecnych świątecznymi babami, mazurkami i sałatkami, oddającymi smak wielkanocnej tradycji.

Eksplozja kolorów i smaków

Niezaprzeczalnym centrum uwagi była XXIV Wystawa Stołów Wielkanocnych przygotowana przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. Gospodynie z Walec, ze Spóroka, Biedrzychowic, Kórnicy, Głogówka-Winiar, z Nowego Browińca, Przewozu, Ucieszkowa i Kierpnia zaprezentowały swoje kulinarne arcydzieła. Trzy stoły przygotowane zostały także przez lokalne koła gospodyń wiejskich z gminy Gogolin – z Malni, Kamienia Śląskiego i Karłubca. Stoły przyciągały uwagę nie tylko wykwintnymi potrawami, ale także starannie dobranymi ozdobami, które tworzyły niezapomniane kompozycje świąteczne. Każdy stół był niepowtarzalnym dziełem sztuki, odzwierciedlającym bogactwo i różnorodność śląskich tradycji.

Oryginalne wypieki, a także unikatowe ozdoby podkreślały pasję i kreatywność uczestników oraz ich głęboką więź z lokalnym dziedzictwem kulturowym.Foto: Konrad Bassek
Oryginalne wypieki, a także unikatowe ozdoby podkreślały pasję i kreatywność uczestników oraz ich głęboką więź z lokalnym dziedzictwem kulturowym.
Foto: Konrad Bassek

– Po pierwsze, żeby przekazać tę tradycję młodemu pokoleniu, a po drugie, to nam daje dużą satysfakcję. My się jakoś spełniamy w tym. Zawieramy nowe znajomości, spotykamy się ze starymi przyjaciółmi. To jest takie bardzo fajne i serdeczne – mówi Maria Żmija-Glombik, przewodnicząca zarządu Związku Śląskich Kobiet Wiejskich.

Panie ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich i Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Gogolin oraz sołectw prezentowały przysmaki, takie jak tradycyjne świąteczne baby, mazurki i sałatki, częstując obecnych hojnie smakiem prawdziwej tradycji wielkanocnej. Co musi się znaleźć na świątecznym śląskim stole w Wielkanoc?

– Babki, wędliny, sałatki, jajka pod różnymi postaciami, ciasta – wylicza Maria Żmija-Glombik. – Z pewnością można się na naszej corocznej wystawie zainspirować, podpytać nasze panie o przepisy. Korzystamy z naszych babcinych receptur, ale każda z nas ma swój tajemniczy składnik, który dodaje do swoich kulinarnych dzieł – przyznaje przewodnicząca.

Wielkanoc wisiała w powietrzu

Wielkanocne pisanki, haftowane obrusy, ceramiczne figurki i wiele innych unikatowych dzieł sztuki można było podziwiać i nabyć, aby wnieść do swojego domu odrobinę świątecznej magii.

– Co roku przed świętami przychodzimy tu z mężem, żeby poczuć atmosferę świąt. Podziwiamy te przepiękne dekoracje, ale też te niesamowite dania, bo nie tylko przepięknie się prezentują, ale też smakują – mówi pani Anna z Gogolina.

Nie brakowało również ciekawych konkursów, takich jak konkurs na najlepszy wypiek – babkę wielkanocną i na tradycyjną ozdobę świąteczną. Oryginalne wypieki, a także unikatowe ozdoby podkreślały pasję i kreatywność uczestników oraz ich głęboką więź z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Zaprezentowane dekoracje, wykonywane często z naturalnych materiałów, podkreślały dbałość o ekologię i autentyczność śląskich tradycji.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie Gminnym Konkursem Kroszonkarskim i Zdobienia Jaj Wielkanocnych im. Jerzego Lipki pod tytułem „Wielkie dzieło sztuki na małej skorupce”. Niemal 70 uczestników walczyło „na kroszonki” o nagrody w trzech kategoriach wiekowych, prezentując wyjątkowe umiejętności i kreatywność. Wśród nich były całe rodziny – od babci po wnuki.

Na scenie wiosennie

Nie zabrakło także barwnych występów artystycznych, które dodatkowo podkreślały atmosferę jarmarku. Przedszkolaki oraz uczniowie szkół z terenu gminy Gogolin czarowali wiosennymi piosenkami i wierszykami licznie zgromadzoną publiczność. Zespół Mażoretek „ArriVa”, grupa hiphopowa WTR oraz dziewczęcy zespół muzyczny, a także orkiestra dostarczyły niezapomnianych wrażeń, podkreślając radość i entuzjazm zbliżającego się święta.

Wielkanocny jarmark wraz z Wystawą Stołów Wielkanocnych okazał się doskonałą okazją nie tylko do delektowania się wyjątkowymi smakami, ale także do spotkania się i integracji. Rodzinna atmosfera, śmiech i radość towarzyszyły każdemu krokowi odwiedzających to wyjątkowe świąteczne wydarzenie.

Dominika Bassek

Show More