Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ukoi ból i nie tylko

Cynamonowiec kamforowy, znany także jako drzewo kamforowe czy kamforowiec, to gatunek drzewa należący do rodziny wawrzynowatych. Występuje w południowych Chinach, na Tajwanie, w Japonii oraz w Wietnamie. To także roślina uprawiana w Azji, Australii, Afryce, Europie, Ameryce Północnej.

Kwitnie od maja do lipca, ma niepozorne, żółte, białe lub kremowe kwiaty. Owocem jest granatowy lub prawie czarny kulisty pestkowiec o pachnącym miąższu. Z cynamonowca kamforowego pozyskuje się drewno stosowane w budownictwie, meblarstwie i galanterii drzewnej. Od wieków jest ono wykorzystywane w Chinach do produkcji skrzyń. Z kolei wytwarzany z niego olejek kamforowy posiada charakterystyczny, intensywny żywiczno-świeży zapach i wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, zbrojeniowym oraz w lecznictwie.

Właściwości lecznicze

W medycynie naturalnej olejek kamforowy jest stosowany zarówno w postaci naturalnej, jak i w maściach rozgrzewających czy przeciwbólowych, np. łagodzących migreny czy dolegliwości pojawiające się przy schorzeniach reumatycznych. Wykorzystuje się go również zapobiegawczo przeciw odleżynom u ludzi obłożnie chorych. Choć wszystkie części rośliny zawierają olejki aromatyczne, to właściwości lecznicze posiada olejek kamforowy uzyskiwany w procesie ekstrakcji kamfory. W celach aromaterapeutycznych stosuje się tylko biały olejek kamforowy, bo olejki brązowy i żółty uznawane są za toksyczne. Olejek kamforowy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pobudza centralny system nerwowy, zmniejsza przekrwienie, ułatwia oddychanie, poprawia drożność i łagodzi podrażnienia oskrzeli, zatok oraz płuc, dlatego stosowany jest przy problemach z układem oddechowym. Poza tym zmniejsza obrzęki, stąd wykorzystuje się go w przypadku opuchlizny, chorób reumatycznych i zapalenia stawów. Jest też naturalnym środkiem znieczulającym i uśmierzającym ból, ponieważ powoduje czasowe drętwienie nerwów czuciowych, a przy tym ma działanie antyseptyczne (odkaża), pobudza serce, stymuluje krążenie krwi, odpręża, pobudza, odświeża.

Olejek z cynamonowca kamforowego można stosować wyłącznie zewnętrznie do masażu, inhalacji czy aromatyzowania powietrza.

Jak stosować olejek z cynamonowca kamforowego?

Olejek z cynamonowca kamforowego można stosować wyłącznie zewnętrznie do masażu, inhalacji czy aromatyzowania powietrza. Dobrze łączy się z olejkiem bergamotowym, rumiankowym, lawendowym, różanym czy eukaliptusowym. Aby wykonać masaż, zarówno odprężający, jak i leczniczy w przypadku przeziębienia i grypy, wystarczy kilka kropli olejku zmieszać z olejem bazowym. Inhalacje z dodatkiem olejku kamforowego sprawdzają się w przypadku wydzieliny zalegającej w oskrzelach i płucach oraz zatokach. Kontakt z aromatem kamfory wydzielającym się z dyfuzora wspiera przy apatii, braku energii, chandrze, spadku sił witalnych czy depresji. Uwaga! Olejek kamforowy powinien być stosowany z umiarem i z zachowaniem środków ostrożności. To ważne, ponieważ w nadmiernych dawkach, nieodpowiednio stosowany jest silnie toksyczny! W związku z tym zawsze należy go wykorzystywać po rozcieńczeniu. Nie wolno stosować olejku przez okres dłuższy niż kilka dni (zarówno zewnętrznie, jak i wziewnie). Co ważne – olejku kamforowego nie można stosować wewnętrznie, może to bowiem prowadzić do zatrucia. Jego objawem są wymioty, silne pragnienie i spadek temperatury ciała. Olejek z cynamonowca kamforowego nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na astmę lub padaczkę.

Karolina Świerc

Show More